Fajny Pies, Ale Bezdomny

W schroniskach w całej Polsce mieszka tysiące bezpańskich psów. Wiele z nich żyje w trudnych warunkach, zapominając powoli o tym, co dla przedstawiciela gatunku Canis Familiaris jest niemal podstawą egzystencji - czyli o życiu w bliskości z człowiekiem. Po adopcji zdarza się, że pies dotknięty schroniskową traumą nie potrafi odnaleźć się w rodzinie. Stąd wziął się pomysł na wprowadzenie w życie projektu, który ułatwi zwierzakom adaptację w nowych domach, zaś wolontariuszy i pracowników instytucji sprawujących opiekę nad bezdomnymi psami wyposaży w niezbędną wiedzę z zakresu behawioru. Od lutego 2011 w sześciu schroniskach w Polsce prowadzone są szkolenia dla wolontariuszy, pracowników i podopiecznych w ramach programu Fajny Pies, Ale Bedomny.

Jedna edycja szkoleń trwa siedem tygodni. Rozpoczyna się warsztatami dla ludzi, podczas których trenerzy prowadzący program w danym schronisku przekazują wiedzę z zakresu komunikacji z psem, technik szkolenia, uzyskiwania zachowań i eliminacji nawyków, które są najczęstszymi przyczynami oddawania psów. Podczas warsztatów wolontariusze i pracownicy schroniska uczą się psiego języka oraz wykorzystywania jego reguł w komunikacji niewerbalnej z psem. Kolejne sześć spotkań, to praktyczne zajęcia szkolenia psów w zakresie podstawowego posłuszeństwa. Podopieczni programu uczą się podstawowych komend (siad, na miejsce, do mnie), chodzenia na luźnej smyczy i ładnego witania się z ludźmi. Uczestnicy szkolenia pokazują psom, że czynności pielęgnacyjne mogą być bardzo przyjemne, a szczotka, ręcznik i obcinacz do pazurów, to najlepsi przyjaciele psa. Podczas zajęć wolontariusze uczą się, jak eliminować niepożądane zachowania psów - takie jak skakanie na ludzi, ciągnięcie czy podgryzanie smyczy, wymuszanie zainteresowania przewodnika.

Ważnym elementem programu jest promocja psów nim objętym. Uczestnicy programu w zamian za nieodpłatną pracę trenerów przygotowują notatki z każdych zajęć, zaś trenerzy prowadzą stronę www.fajnypies.eu oraz profil na Facebooku, na których prezentowane są zdjęcia podopiecznych oraz szczegółowe informacje o ich charakterze i postępach w szkoleniu.

Programem objęto do tej pory ponad 220 psów, z czego aż 80 znalazło już nowe domy. Co ważne, żaden z tych adoptowanych nie wrócił do schroniska, a część właścicieli, którzy adoptowali podopiecznych programu Fajny Pies, Ale Bezdomny, zgłosiło się do schroniska, jako wolontariusze. O sukcesie tych adopcji decydowało tak zachowanie psów, jak i fakt, że przyszli właściciele, zanim dokonali wyboru konkretnego osobnika mogli przeczytać informacje o nim. Dzięki temu decyzje o przygarnięciu czworonoga oparte były na jego cechach charakteru, a nie podejmowane pod wpływem chwili, na podstawie wyłącznie cech zewnętrznych.

Program Fajny Pies, Ale Bezdomny prowadzą trenerzy szkoły DogMasters we współpracy z organizacjami i zarządami schronisk. Więcej informacji o programie na www.fajnypies.eu

Autor: Ewelina Eggert, Trener szkoły DogMasters (www.dogmasters.pl), prowadzący progam Fajny Pies, Ale Bezdomny w schroniskach w Celestynowie i na warszawskim Paluchu.
WORTAL PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie