Dom tymczasowy dla psa: na czym to polega?

Nie jest tajemnicą, że większość schronisk dla bezdomnych zwierząt jest przepełnionych. Brakuje w nich miejsca na to, aby zapewnić porzuconym psom i kotom godne warunki. Duże zagęszczenie osobników sprzyja chorobom, agresji, a także stanowi ogromne obciążenie finansowe dla placówki. Dlatego wiele schronisk promuje model domu tymczasowego dla psów i kotów. Na czym to dokładnie polega? Kto może stworzyć taki dom? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czym jest dom tymczasowy dla psa?

Dom tymczasowy to nic innego, jak miejsce, w którym bezpański pies czeka na nowego właściciela, ale ma przy tym zapewnione znacznie lepsze warunki niż w schronisku. Przybywa osób gotowych do tego, aby w ten sposób wesprzeć bezdomne zwierzaki. Okres pobytu psa w domu tymczasowym nie jest z góry ustalony – czasami wynosi kilka tygodni, ale może się przedłużyć do kilku miesięcy czy nawet roku.

To warto wiedzieć

Do domów tymczasowych zwykle trafiają te psy, które mają największe szanse na szybką adopcję, a więc młode, zdrowe, nierzadko rasowe.

Pies przebywając w domu tymczasowym ma zapewnioną dużo lepszą opiekę niż w schronisku. Przede wszystkim ma stały kontakt z człowiekiem. Jest to dla niego forma terapii, jak również najlepszy sposób na to, aby przygotować czworonoga do docelowej adopcji. Element socjalizacyjny może mieć kluczowe znaczenie dla nowego właściciela, który będzie już wiedział, jak pies radzi sobie w warunkach domowych, czy nie sprawia jakichś problemów, jak dogaduje się z dziećmi czy innymi zwierzętami.

Za utrzymanie psa w domu tymczasowym płaci schronisko, które pokrywa koszty leczenia i wyżywienia. To i tak się opłaca, ponieważ wydatki są znacznie mniejsze niż w schronisku.

Kto może stworzyć dom tymczasowy dla psa?

Każdy, kto tylko dysponuje odpowiednimi warunkami i został zaakceptowany przez schronisko. Pierwszym krokiem jest skontaktowanie się z dyrekcją schroniska i zgłoszenie swojej gotowości do stworzenia domu tymczasowego. Pracownicy ocenią warunki lokalowe (preferowane są domy z ogrodem) oraz sprawdzą, czy domownicy są osobami odpowiedzialnymi, mogącymi rzeczywiście poświęcić dużo czasu opiece nad czworonogiem.

To warto wiedzieć

Domy tymczasowe dla psów najczęściej tworzą wolontariusze, którzy pracują w lokalnym schronisku lub angażują się w pomoc fundacji czy towarzystwu miłośników zwierząt.

Decydując się na stworzenie domu tymczasowego dla psa trzeba mieć świadomość, jak odpowiedzialne zadanie bierzemy na swoje barki. Nie ma gwarancji, że zwierzak szybko znajdzie nowego właściciela. Zawsze należy się liczyć z tym, że zwierzak będzie musiał pozostać pod naszą opieką przez długi czas, a moment rozstania będzie niestety bardzo bolesny dla obu stron.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie