Czym zajmuje się wolontariusz w schronisku?

Szczęśliwie coraz więcej schronisk dla zwierząt w Polsce ma nowoczesne zaplecze i zapewnia naprawdę dobre warunki bezpańskim psom i kotom. Wciąż jednak głównym problemem pozostają ograniczone warunki lokalowe oraz brak rąk do pracy. Tę drugą lukę mogą wypełnić wolontariusze, rekrutowani głównie wśród młodych ludzi. W naszym artykule wyjaśniamy, czym zajmuje się wolontariusz w schronisku.

Wyprowadzanie psów

Podstawowym obowiązkiem wolontariusza jest wychodzenie z psami na spacer, co jest konieczne dla zapewnienie im dobrostanu. Wolontariusze spędzają z psami jak najwięcej czasu, bawiąc się z nimi, ucząc ich chodzenia na smyczy – to wszystko zwiększa szansę, że pies ostatecznie znajdzie nowy dom.

Socjalizacja

Ważnym zadaniem wolontariuszy jest socjalizowanie bezpańskich zwierząt, ze szczególnym akcentem na psy. Czworonogi, które nie przeszły cyklu socjalizacji, nie są chętnie zabierane do domu przez nowych właścicieli – sprawiają bowiem wiele problemów wychowawczych. Dlatego ta praca wolontariuszy ma szczególnie duże znaczenie.

Porządki

Praca wolontariusza w schronisku to także wykonywanie tych mniej przyjemnych obowiązków, jak sprzątanie boksów, bud, usuwanie odchodów, okazjonalnie mycie zwierząt, sprzątanie gabinetu weterynaryjnego, izolatki itd.

Aktywne poszukiwanie psom nowego domu

Wolontariusze są mocno zaangażowani w procesy adopcyjne. Przede wszystkim przygotowują ogłoszenia o bezpańskich psach czy kotach czekających na nowy dom – robią zdjęcia, tworzą opis zwierzęcia i zamieszczają to na stronie schroniska oraz w mediach społecznościowych. Do obowiązków wolontariusza należy także kontaktowanie się z osobami zainteresowanymi adopcją, przekazywanie im informacji na temat poszczególnych zwierząt oraz monitorowanie procesu adopcyjnego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie