W przygotowaniach do przygarnięcia psa po przejściach szalenie ważne jest zaplanowanie tego, jak przejmiemy opiekę nad psem. Jest także trudniejsza część, bo dotyczy organizacji życia, które za chwilę całkiem się zmieni. Jeśli mamy już gotowe wyposażenie dla psa, należy przemyśleć sposób, w jaki pies do nas trafi. Ponieważ zamieszkanie w nowym domu jest dla psa, jak podróż do całkiem obcego świata, warto poświęcić czas na to, by ułatwić mu adaptację.
Po pierwsze dobrze byłoby zapoznać go z nami, czyli jego przyszłą rodziną. Jeśli jest możliwość odbycia z psem kilku spacerów przed zabraniem go do domu, to warto z niej skorzystać. Dzięki temu stres związany ze zmianą będzie mniejszy.
Po drugie warto przywieźć psa do domu, gdy jest możliwość zapewnienia mu stałej opieki przez kilka dni - w najgorszym wypadku chociaż w weekend. Najlepiej, by ktoś z domowników wziął kilka dni urlopu. Dzięki temu, zanim zwierzak zostanie całkiem sam, zamknięty w czterech ścianach, zdąży poznać zapachy, odgłosy i zakamarki nowego miejsca. Opiekunowie będą mogli też przeprowadzić trening pozostawania w samotności.
Po trzecie nowi opiekunowie powinni mieć od początku ustalone zasady, które będą obowiązywały w domu. To, czy pies może spać na kanapie, skakać na gości albo wchodzić do kuchni, należy przemyśleć wcześniej i egzekwować od pierwszego dnia. Dobrze jest także przedyskutować i ustalić zasady opieki nad psem - kto będzie go karmił, kto wyprowadzał, jakich komend będą używać opiekunowie. Jasność, czytelność zasad oraz konsekwencja ze strony wszystkich ludzi ułatwią psu przystosowanie do nowego życia.
Domownicy powinni być przygotowani na to, że przez pierwsze kilka dni pies będzie się zachowywał nienaturalnie. Mogą wystąpić różne dziwne, niepokojące zachowania. Dlatego przed adopcją psa, warto porozmawiać z trenerem lub behawiorystą, a w każdym razie znaleźć tego rodzaju specjalistę w swojej okolicy. Jeśli jakieś zachowanie czworonoga wzbudzi wątpliwości, czy niepokój, będzie łatwiej skorzystać z jego pomocy.
Warto także sprawdzić zawczasu, gdzie przyjmuje najbliższy, sprawdzony weterynarz. Bezpośrednio po adopcji zwykle nie ma konieczności odwiedzania go, ale lepiej być przygotowanym, na wypadek wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości zdrowotnych.
No i najważniejsza sprawa - adoptując psa rodzina zyskuje nowego, oddanego przyjaciela. Być może przeszedł on już w życiu wiele, ale... gdy tylko znajdzie się w bezpiecznym domu, szybko zapomni o tym, co było złe. Trzeba nastawić się na to, że pies, jest przede wszystkim psem i dlatego potrzebuje czytelnych wymagań, a nie wynagrodzenia przeszłych krzywd.
Dobre przygotowanie do adopcji psa pomaga ograniczyć stres tak zwierzęcia, jak i nowej rodziny. Zwiększa też szanse na to, by nowy dom, był tym na dobre i złe, do końca psiego życia.
Ewelina Eggert, Trener DogMasters, www.dogmasters.pl
WORTAl PSY24.PL