Co zrobić, gdy pies zaginął w sylwestra?

Sylwestrowa noc daje sporo radości ludziom, ale jednocześnie stanowi katorgę dla zwierząt, w tym domowych. Szczególnie źle na huk petard i błysk fajerwerków reagują psy. Te mieszkające na dworze czy puszczane luzem podczas spaceru mogą reagować instynktownie i po prostu zacząć uciekać przed siebie, na tyle daleko, że nie są później w stanie samodzielnie odnaleźć drogi do domu. Dlatego warto wiedzieć, co zrobić, gdy pies zaginie w sylwestra.

Zacznij od telefonu do schroniska

Lokalne schronisko dla zwierząt jest miejscem, od którego trzeba zacząć poszukiwania. Dlaczego? Ponieważ to właśnie tam bezpańskie psy są zawożone przez miejskie i gminne służby, a także zwykłe osoby, które znalazły czworonoga na ulicy czy podczas spaceru w lesie. Schroniska rokrocznie w okolicach sylwestra przyjmują wielu nowych „lokatorów”. Niestety, część z nich nie odnajduje swoich właścicieli.

Zamieść ogłoszenie na lokalnych grupach facebookowych

Internet to olbrzymia pomoc dla osób, którym zaginął ukochany pies. Szczególnie dobrze sprawdzają się tutaj lokalne grupy facebookowe, na których ludzie udostępniają posty o przypadkach zaginięć zwierząt i informują o tym, że np. w pobliżu ich posesji błąka się pies czy kot. Pamiętaj, aby dodać post nie tylko na grupie swojej miejscowości, ale także tych sąsiednich – pies mógł zawędrować naprawdę daleko.

Poszukiwania na własną rękę

Tradycyjne metody również mogą pomóc, dlatego jeśli pupil nie odnalazł się w schronisku czy przy pomocy Facebooka, to warto od razu ruszyć na poszukiwania. Odwiedź te miejsca, po których najczęściej spacerujesz z pupilem. Koniecznie rozwieś ogłoszenia na słupach i drzewach ze zdjęciem psa – a nuż ktoś go widział lub zobaczy i da Ci znać.

Jak uniknąć takiej sytuacji?

Najważniejsza zasada brzmi: w noc sylwestrową pies nie może być pozostawiony bez opieki poza domem. Czyli: nie wypuszczamy pupila na ogród, jeśli mieszka na dworze, to na tę noc zamykamy go np. w garażu. Zabierając psa na spacer absolutnie nie powinno się go spuszczać ze smyczy, nawet w dobrze znanym miejscu.

Spacer powinien być krótki, odbyty wyłącznie w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych. Warto się tego trzymać zarówno w sylwestra, jak i w Nowy Rok, kiedy to wiele osób nadal folguje sobie z fajerwerkami (a prawo na to zezwala).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie