Psy Ratownicze - Mistrzostwa Świata IRO 2010

W dniach 30.06-04.07.2010R. Odbyły się XVI Mistrzostwa Świata Psów Ratowniczych IRO w miejscowości Zatec w Czechach. Na miejsce rywalizacji stawiło się 111 zespołów ratowniczych z 20 krajów od Japonii po Amerykę Półdniową. Aby wziąć udział w MŚ musieli wcześniej zaliczyć „wyśrubowane” kwalifikacje.

Rywalizacja odbywała się w czterech kategoriach ratownictwa psiego otwartej przestrzeni, gruzach, tropieniu i wodzie. Miejsca rywalizacji gruzów i otwartej przestrzeni raczej nie należało do łatwych, czego dowodem jest tak duża ilość niezaliczonych testów a przecież były to zespoły najlepsze po selekcji. Pogoda również nie była pieszczotliwa dla psów, bo upał był nie miłosierny i trwał przez trzy dni rywalizacji. Był on również jedną z przyczyn tragedii, bo po raz pierwszy w czasie MŚ w trakcie pracy padł jeden z psów, co pokazuje, że ratownictwo to nie tylko satysfakcja i radość, ale również smutek i tragedia to praca nie zawsze w przyjemnych warunkach, ale także w skrajnych, ale zawsze z największym zaangażowaniem.

Po raz pierwszy w historii Polskiego ratownictwa psiego w MŚ wystartował zespół reprezentujący Gr. Podhalańską GOPR pies Baster  a co ważniejsze w tej już historii zdobywając tytuł II v-ce Mistrza Świata Psów Ratowniczych w otwartej przestrzeni.

Oficjalna strona mistrzostw:  http://www.wch-iro-2010.zachranari.cz/


Andrzej Górowski
WORTAL PSY24.PL
http://psy-ratownicze.eu/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie