Początki psów na służbie

Nie da się wymienić wszystkich wojen, w których udział brały psy, dlatego ograniczymy się tylko do kilku przykładów, by potwierdzić fakt, że psy i armia są od stuleci nierozerwalnie ze sobą związane.

Do działań militarnych używano ich już w czasach antycznych. Molosy i mastiffy towarzyszyły na polu walki Rzymianom, Grekom, Hunom, Persom, Germanom, czy Celtom.

W Średniowieczu czworonożni żołnierze zajmowali się głównie pilnowaniem kupieckich karawan. Podczas podboju Nowego Świata towarzyszyły hiszpańskim konkwistadorom pomagając w pacyfikacji rdzennej ludności Meksyku i Peru.
Regularną służbę psy zaczęły pełnić najwcześniej w marynarce francuskiej. Od XIV wieku strzegły statków w porcie St.Malo. Ich kariera wojskowa zakończyła się w roku 1770, kiedy to jeden z czworonogów zagryzł oficera.
W 1476 roku toczyła się wojna między Szwajcarią a Burgundią. W stoczonej pod Merten bitwie szwajcarskie psy pokonały swych burgundzkich pobratymców.

Angielski król Henryk VIII w roku 1518 podarował władcy hiszpańskiemu 400 mastiffów w żelaznych obrożach, które miały wziąć udział w wojnie przeciw Francji.
Podobny podarunek sprawiła królowa Elżbieta w roku 1599 swemu faworytowi, lordowi Essex. 800 bloodhoundów miało pomóc 22 tysięcznej armii w rozgromieniu powstania w Irlandii.
Napoleon będąc w Egipcie kazał wystawić psie warty u bram Aleksandrii, by strzegły jego oddziałów przed wszelkim niebezpieczeństwem.
Kiedy w roku 1775 Amerykanie i Francuzi rozpoczęli wojnę przeciwko Indianom, Benjamin Franklin tak pisał do przyjaciela: „Przeciw Indianom należy użyć psów. Powinny być duże, silne i zawzięte”. Jak napisał, tak uczynił.

Indianin kontra pies

Pierwszy amerykański psi korpus został utworzony w 1835 roku podczas Drugiej Wojny z Seminolami. Armia użyła wówczas 33 kubańskich bloodhoundów do tropieniem Indian i zbiegłych niewolników na Florydzie i w Luizjanie.
W czasie wojny secesyjnej po obu stronach korzystano z psów jako posłańców i strażników.

Generał George Armstrong Custer i jego czworonożny przyjaciel

Armia niemiecka założyła pierwszą szkołę dla psów wojskowych w 1884 roku w Lechernich pod Berlinem, a rok później powstał pierwszy podręcznik tresury.
Podczas wojny hiszpańsko-amerykańskiej, w 1898 roku, psy towarzyszyły konnym patrolom w kubańskiej dżungli.
Wojska Carskiej Rosji w czasie wojny z Japonią w 1904 roku wykorzystywała psy jako zwierzęta pociągowe do ciągnięcia ambulansów.
Bułgarzy i Włosi wystawiali psie straże podczas wojny na Bałkanach.

Francuzi także używali psów jako wartowników. Ponad 1700 owczarków niemieckich strzegło ich oddziałów, zapasów i samolotów, gdy toczyła się wojna w zatoce.
Psy brały udział w obu wojnach światowych, były na wojnie w Korei i Wietnamie...
W latach ’80, gdy toczyły się walki między Rosją a Afganistanem, oddziały Specnazu zabierały psy na patrole graniczne, a saperzy używali ich do wykrywania min.

Natasza
wortal PSY24.PL

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie