Nabór psów do służby

Służba graniczna nie prowadzi własnej hodowli, dlatego skupuje psy od indywidualnych hodowców.

Przyjmuje się czworonogi w wieku 12-24 miesięcy, dwa razy w roku w styczniu i lipcu.
Przed wstąpieniem w szeregi SG pies musi przejść długie i szczegółowe badania pod czujnym okiem komisji złożonej z instruktorów tresury. Na początek pod lupę biorą zdrowie fizyczne psa. Wymagane są kompletne szczepienia, a także historia przebytych chorób.

Główne wady, które uniemożliwią psu służbę mundurową, to:
-wnętrostwo
-krzywizna  stawów lub żeber
-dysplazja
-odchylenia w budowie ciała
-niedźwiedzia łapa
-wychudzenie lub otyłość
-braki w uzębieniu, próchnica, nalot na zębach
-padaczka
-stany zapalne
-zmiany chorobowe układu kostnego, nerwowego, krwionośnego

Jeśli zwierzak pozytywnie przejdzie ten etap kwalifikacji, wówczas ocenie podlegają jego cechy charakteru, takie jak agresja, wytrzymałość, odwaga, posłuszeństwo, reakcje na bodźce oraz wrodzone instynkty, które pomogą go zakwalifikować do określonej specjalizacji.
Zwieńczeniem całej procedury jest wystawienie protokołu zakupu, po którym następuje 30 dniowa kwarantanna, podczas której wykonuje się szczegółowe badania medyczne.

Po przebrnięciu przez wszystkie skomplikowane procedury pies zostaje wpisany do ewidencji otrzymuje imię, numer ewidencyjny, ba! nawet dowód tożsamości, którym jest "Książka psa służbowego". Później trzeba psu znaleźć przewodnika. 

Kandydaci na przewodników, którzy są ochotnikami, także poddawani są starannej selekcji.
Ich stan zdrowia musi być bez zarzutu, podobnie wytrzymałość fizyczna. Oczywiście muszą być miłośnikami zwierząt i wiedzieć, jak pracować z psami, a także wykazywać ogromną cierpliwość.

W końcu, z pomocą instruktora tresury, przewodnik wybiera swojego towarzysza służby na kolejne 8 lat. Razem odbywają półroczne szkolenie, zakończone egzaminem, po którym kudłaty Strażnik otrzymuje atest psa służbowego i obaj udają się na służbę do jednostki macierzystej.

Obowiązkiem przewodnika jest pielęgnowanie psa i jego kojca, karmienie, dbałość o ekwipunek służbowy psa i sprzętu tresurowego, ustawiczne szkolenie podopiecznego, kontrola stanu zdrowia.

Natasza Słomka
z-ca red. nacz.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie