Hunxe Testy IRO i Mistrzostwa Niemiec

W miejscowości Hunie, w Niemczech, w dniach 30.04-02.05.10r. zostały przeprowadzone testy IRO dla psów ratowniczych, zorganizowane przez trzy niemieckie organizacje: VDH, RHW i BRH.  W testach udział wzięło ok. 80 ekip z wielu krajów Europy.

Punkty zdobywane w testach IRO klasy B są wliczane do klasyfikacji Otwartych Mistrzostw Niemiec Psów Ratowniczych.

Do testu IRO RH-FL-B z Grupy Podhalańskiej GOPR został zgłoszony pies Baster i test ten zakończył z wynikiem: 162/45/46. Wykonując pracę węchową, pies, nie przekraczając 20 minut, miał do przeszukania obszar o długości 300 m. i szerokości 100m., na którym ukrytych było trzech pozorantów. Na przewodniku ciążyły również zasadnicze ograniczenia, m. in. zakaz cofania się i schodzenia z wyznaczonej ścieżki, czy wydawania więcej niż dwóch poleceń dla psa. Pechowo wylosowaliśmy 29 pozycję startową, która ustawiła nas niemal na samym końcu stawki. Mimo tego, ku powszechnemu zdziwieniu, Baster wykonał w/w pracę w czasie 11 min i odnalazł wszystkich pozorantów, wzbudzając aplauz i wyrazy uznania ze strony obserwujących naszą pracę ratowników.  Niestety, niemiecka sędzina, podając dwa argumenty: przerwanie na ok. 2 sekundy szczekania psa przy odnalezieniu drugiego pozoranta oraz nieobecność psa we wszystkich miejscach obszaru (pomimo, iż Baster odnalazł wszystkich 3 pozorantów!) odjęła nam aż 38 punktów. Jej decyzja wywołała wśród zgromadzonych ok. 20 ratowników obserwujących pracę psa oburzenie, którego dowodem były uwagi i komentarze skierowane bezpośrednio do sędziującej.

Odjęcie za te dwa uchybienia tak dużej liczby punktów spowodowało, że nie mogliśmy liczyć na wysoką pozycję i dlatego skończyło się to "tylko" na 5 miejscu w Otwartych Mistrzostwach Niemiec Psów RatownicZYCH.

Kierujemy serdeczne podziękowania dla ekipy Armii Szwajcarskiej i aktualnej Mistrzyni Świata (z którymi jesteśmy zaprzyjaźnieni od czasów naszych wspólnych szkoleń w Rabce i Szwajcarii) za wsparcie psychiczne i pomoc nie tylko
podczas zawodów.

Andrzej Górowski
http://psy-ratownicze.eu/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie