Zima – trudny okres dla psa. Jak opiekować się pupilem, gdy za oknem mróz?

Większość ludzi nie przepada za zimową aurą i z psami jest bardzo podobnie (poza wyjątkami, czyli rasami stworzonymi do życia w surowych warunkach, jak husky). Zima to naprawdę trudny czas dla psów, szczególnie tych krótkowłosych i z natury bardzo aktywnych. Odpowiedzialny właściciel musi o tym pamiętać i opiekować się pupilem w taki sposób, aby wpływ niekorzystnej aury na kondycję zwierzęcia był jak najmniejszy. Poznaj 5 najważniejszych rad, dzięki którym Twój pies znacznie lepiej zniesie zimowe miesiące.

  1. Długość spacerów dostosuj do panującej pogody – pies oczywiście musi wychodzić na spacer codziennie, ale Twoim obowiązkiem jest wcześniejsze sprawdzenie, czy na dworze nie panuje zbyt niska temperatura. Jeśli termometr wskazuje -20, to jasne jest, że nie należy zmuszać czworonoga do biegania po parku. Wówczas ogranicz się do krótkiego spaceru, podczas którego zwierzę załatwi swoje potrzeby fizjologiczne. Zwiększ częstotliwość spacerów, ale ogranicz ich długość.
  2. Nie przegrzewaj! - stara zasada, którą znają wszyscy rodzice, świetnie sprawdza się także w odniesieniu do zwierząt. Pamiętaj, że psa nie chroni kurtka, czapka i zimowe buty. Jeśli w mieszkaniu panują tropiki, to czworonóg w zetknięciu z dużo niższą temperaturą na zewnątrz może bardzo łatwo się przeziębić. Dlatego spróbuj obniżyć temperaturę w domu – wyjdzie to na zdrowie nie tylko psu.
  3. Dostosuj dietę do aktywności – zimą psy z reguły są znacznie mniej aktywne. Więcej śpią, chodzą na krótsze spacery. Jeśli mimo to będziesz podawać pupilowi takie same porcje karmy jak latem, to może się skończyć nadwagą, a stąd już tylko krok do otyłości. Nie wprowadzaj drastycznych zmian i nie każ zwierzęciu przejść na karmę light. Po prostu odrobinę zmniejsz porcje.
  4. Obserwuj – zimą pies może się przeziębić, ale choroba nie musi dawać oczywistych objawów. Dlatego staraj się uważnie obserwować swojego pupila. Jeśli zauważysz, że przez kilka dni nie chce jeść, czas spędza głównie na spaniu i ciężko dyszy, to koniecznie idź z nim do weterynarza. Przeziębienie nie jest dla psa szczególnie groźne, ale nie należy go bagatelizować, bo może się z niego rozwinąć np. zapalenie płuc.
  5. Dbaj o psią higienę – zimą wiele psów linieje, co powoduje konieczność ich częstego i dokładnego szczotkowania. Warto to robić nawet codziennie, ponieważ dobrze wyszczotkowana sierść jest znacznie lepszym izolatorem i skuteczniej chroni psa przez zimnem. Zimą zrezygnuj natomiast z kąpania pupila, a jeśli już musisz to zrobić, podnieś temperaturę w łazience, dokładnie wysusz psa (przyda się suszarka) i koniecznie zadbaj, aby w domu nie panował przeciąg.

Niektóre rasy psów mogą zimą potrzebować wsparcia w postaci ocieplających kożuchów, a nawet bucików. Jeśli widzisz, że pupil nie chce wychodzić na dwór, a gdy już wyjdzie to cały drży, zainwestuj w takie akcesoria.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie