Wszyscy znamy te zachowania psów. Ale czy na pewno wiemy, co oznaczają?

Pies komunikuje się z człowiekiem i innymi stworzeniami na różne sposoby. Większość właścicieli potrafi bez trudu rozpoznać intencje swojego pupila, choć są takie zachowania, które, jak się okazuje, sprawiają nam spore problemy interpretacyjne. Błędne odczytanie tego, co pies „ma na myśli” może być natomiast przyczyną niemałych problemów, a nawet doprowadzenia do groźnej sytuacji. Najczęstsze źle rozumiane zachowania psów wymieniamy w naszym poradniku.

Machanie ogonem

9 na 10 osób widząc psa, który macha ogonem, jest święcie przekonanych, że w ten sposób zwierzak manifestuje swoją radość. To jednak niekoniecznie będzie prawidłowa interpretacja. Pies macha ogonem nie tylko wtedy, gdy jest szczęśliwy, ale także w sytuacji, gdy się boi, jest czujny i zestresowany. Wynika to z faktu, iż ten odruch bezwarunkowy uaktywnia się w momencie silnego podekscytowania. Nie możemy mieć jednak 100% pewności, co je spowodowało.

Szczególną uwagę powinny na to zwrócić osoby, do których zbliża się obcy pies – jeśli macha on wysoko uniesionym ogonem, może to świadczyć o jego bucie i dużej pewności siebie, z kolei niskie machanie ogonem sugeruje strach. 

Jeżenie sierści

Pies jeży sierść zawsze wtedym, gdy jest silnie pobudzony. Wbrew obiegowej opinii nie musi to być sygnał o zbliżającym się ataku. Jeżą się psy, które się boją, są czymś mocno zaciekawione, nie czują się pewnie w danej sytuacji lub zauważyły coś, czego nie znają, a co budzi ich ciekawość. Nie trzeba więc z góry zakładać, że gdy zauważymy psa jeżącego sierść, to należy jak najszybciej się oddalić, bo w każdej chwili może dojść do napadu agresji.

Warczenie

To kolejne zachowanie psa, które zwykle interpretujemy jednoznacznie, ale nie zawsze prawidłowo. Powszechnie uważa się, że warczący pies jest agresywny, szykuje się do ataku lub chce przestraszyć swojego „przeciwnika”, zmuszając go tym samym do odwrotu. W rzeczywistości psy warczą z przeróżnych powodów. Nierzadko robią to w zabawie, np. podczas wyrywania sobie gryzaka czy siłowania się z właścicielem. Warczenie jest też charakterystyczne dla psów, które są zestresowane, czują się niepewnie, ale wcale nie mają zamiaru zaatakować – chcą tylko, aby człowiek czy inne zwierzę się oddaliło.

Wniosek? Zachowania psów mogą mieć wiele znaczeń i – zwłaszcza w odniesieniu do obcego czworonoga – nie należy z góry zakładać, co też zwierzak ma nam do przekazania. Warto przy tym obserwować także inne reakcje psa, które pozwolą lepiej zrozumieć jego intencje.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie