Wierny przyjaciel na wiele lat, czyli 5 najbardziej długowiecznych ras psów

Miłość człowieka do psa ma jeden ogromny minus – kiedyś się kończy. Taka już psia natura, że czworonogi żyją znacznie krócej niż ludzie. Są jednak rasy psów, które mogą się pochwalić naprawdę imponującą długowiecznością. Wymieniamy 5 z nich i polecamy je wszystkim chcącym mieć przyjaciela na wiele lat.

  1. Pudel – według statystyk jest to absolutny rekordzista, ponieważ pudle potrafią dożyć 20. roku życia, a nawet przekroczyć tę magiczną granicę. Poza tym pudel jest po prostu fajnym psem, bardzo towarzyskim, świetnie sprawdzającym się jako przyjaciel dla dzieci. Warto pamiętać, że pudle są piekielnie inteligentne, dlatego ich zachowanie czasami może być odbierane jako złośliwość.
  2. Jack Russel terrier – ta rasa od lat robi zawrotną karierę na świecie, w tym w Polsce. Jacka Russela chętnie wybierają osoby szukające dla siebie mało kłopotliwego w utrzymaniu i przyjacielsko nastawionego do ludzi towarzysza. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że rasa jest bardzo wymagająca pod względem potrzeb ruchowych – dlatego nie powinni jej wybierać ludzie w podeszłym wieku. A propos wieku – Jack Russel terrier średnio dożywa 16-20. roku życia.
  3. Chihuahua – sympatyczna rasa, która niestety doczekała się krzywdzących stereotypów na swój temat. Chihuahua potocznie kojarzy się bowiem z mało rozgarniętymi i próżnymi właścicielkami noszącymi swoich pupili w torebkach. Temu wizerunkowi przeczą natomiast naturalne cechy rasy, która dawniej uchodziła za wojowniczą i bardzo dumną. Chihuahua to pies długowieczny. W domowych warunkach potrafi bez trudu dożyć 18. roku życia, a nierzadko przekroczyć dwudziestkę!
  4. Nagi pies meksykański – mało popularna w naszym kraju rasa, która pochodzi oczywiście z Meksyku. Jej korzenie sięgają okresu panowania Majów na Półwyspie Jukatan. Cechą szczególną rasy jest całkowity brak włosów, ale także odwaga i oddanie właścicielowi. Ponadto nagi pies meksykański jest wyjątkowo długowieczny, bo potrafi dożyć nawet do 20 lat.
  5. Shih tzu – nieco zapomniana, a niegdyś bardzo modna rasa psa, która pochodzi z Chin i była obecna na dworze władców z dynastii Ming. Badania DNA wykazały, że shih tzu jest jedną z najstarszych ras świata. Jej przedstawiciele mogą się pochwalić końskim zdrowiem i bez większego trudu osiągają nawet 20. rok życia.

 

Wymienione rasy są więc idealnym wyborem dla ludzi młodych, którzy nie chcą zbyt szybko przeżywać bolesnego rozstania z psim przyjacielem.

 

 

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie