Wady posiadania dużego psa

Psy ras dużych cieszą się – nomen omen – ogromną popularnością. Można tutaj wymienić chociażby labradora, nowofundlanda, bernardyna czy berneńskiego psa pasterskiego. Te psy prezentują się efektownie, są pocieszne z wyglądu i bardzo mocno przywiązują się do właścicieli, ale posiadanie ich nie oznacza wyłącznie zalet. Jakie są wady bycia właścicielem dużego psa? Sprawdź w naszym poradniku i dobrze przemyśl tę decyzję.

Wysokie koszty utrzymania psa

Duży pies dużo je – to oczywista kwestia, z której jednak nie wszyscy przyszli właściciele zdają sobie sprawę. Psu należy zapewnić wysokojakościową karmę, czy to suchą, czy mokrą, a taka sporo kosztuje. W przypadku chociażby bernardyna trzeba się liczyć z tym, że dorosły pupil „opanuje” nawet 2 15-kilogramowe worki dobrej karmy, co pochłonie minimum 250 złotych miesięcznie. Nie stać Cię na to? W takim razie zapomnij o posiadaniu psa rasy dużej lub olbrzymiej.

Problematyczne szkolenie

Nie wynika to z cech charakteru psów ras dużych, ale po prostu z ich rozmiarów i masy ciała. Wielkie psy chętnie poddają się szkoleniu, natomiast na samym początku może to być dość problematyczne dla właścicieli, szczególnie kobiet, a już tym bardziej dzieci. Wystarczy wyobrazić sobie, jakim wyzwaniem jest nauka chodzenia na smyczy, gdy na jej drugim końcu znajduje się pies ważący np. 50 kilogramów i zainteresowany wszystkim, co napotyka na swojej drodze.

Konieczność zapewnienia psu sporej przestrzeni

O tym bardzo często się zapomina. Można nawet spotkać się z opinią, że psy ras dużych i olbrzymich wcale nie potrzebują więcej przestrzeni niż ich mali kuzyni. To nieprawda. Trzymanie takiego psa w maleńkim mieszkaniu nie będzie komfortowe ani dla zwierzaka, ani dla właścicieli. Pies musi mieć swój kat, a z uwagi na duże rozmiary nie da się go wydzielić na niewielkiej przestrzeni.

Problemy zdrowotne

Właściwie standardem w przypadku psów ras dużych i olbrzymich są problemy ze stawami – można tutaj wspomnieć o typowej dla labradorów, bernardynów czy nowofundlandów dysplazji, która objawia się powłóczeniem tylnymi łapami. Jest to problematyczne w leczeniu schorzenie, które w praktyce uniemożliwia zwierzakowi normalne funkcjonowanie. Czynnikiem ryzyka w tym przypadku jest nadwaga, dlatego posiadając dużego psa bezwzględnie trzeba pilnować jego diety.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie