Ubranka dla psa – kiedy należy je stosować?

Jedni się z tego śmieją, ale nie brakuje też właścicieli, którzy zupełnie serio kupują ubranka dla swoich pupilów. To wcale nie musi być wyraz próżności czy przesadnej troski o psa. Bywają sytuacje, w których stosowanie takich ubranek jest nie tyle wskazane, co wręcz konieczne – mamy tutaj na myśli rasy nagie. Sprawdź więc, kiedy należy zakładać przyjacielowi ubranko dla psa.

W okresie jesienno-zimowym

Nagie rasy psów nie mają żadnej naturalnej ochrony termicznej, dlatego właściciel powinien ją zapewnić pupilowi we własnym zakresie. Temu właśnie służą ubranka dla psa: sweterki, koszule, body etc. Taki ciuszek należy zakładać zwierzakowi w chłodne dni i wieczory, nawet wtedy, gdy pupil nie wychodzi z domu. Uczucie zimna jest mocno subiektywne, natomiast temperatura około 21 stopni Celsjusza, gdy pies leży na podłodze, z pewnością nie będzie dla niego wystarczająca.

Przed dłuższym spacerem na mrozie

Pies musi wyjść na spacer niezależnie od pogody. Jednak wiedząc, że na dworze panuje tęgi mróz, należy zabezpieczyć pupila przed wychłodzeniem – szczególnie, jeśli jest to pies krótko- lub bezwłosy. W takiej sytuacji zanim wyjdziemy z domu zakładamy zwierzakowi otulacz. Dobrym pomysłem może być również zastosowanie osłonek na łapy.

W czasie wichury

Porywisty wiatr jest bardzo nieprzyjemny tak dla człowieka, jak i psa. Idąc na spacer w takich warunkach pogodowych należy zabezpieczyć ciało pupila przed wychłodzeniem, o które nietrudno nawet latem. Dobrze sprawdzi się tutaj kurtka ze sztucznego materiału, który stanowi skuteczną barierę dla wiatru.

Po kąpieli

Kąpanie psa powinno się zakończyć dokładnym wysuszeniem jego sierści. Nigdy jednak nie uda się tego zrobić w 100% perfekcyjnie. Dlatego dobrym pomysłem będzie założenie pupilowi ubranka, najlepiej wykonanego z chłonnego materiału (może to być np. szlafrok), które wchłonie resztki wilgoci i zminimalizuje ryzyko, że pies się przeziębi.

Gdy świeci ostre słońce

Ubranka dla psa mają za zadanie nie tylko chronić pupila przed wychłodzeniem, ale też poparzeniami słonecznymi. Dotyczy to oczywiście ras nagich. Wychodząc z psem na spacer w upale i przy ostrym słońcu warto założyć mu np. cienką koszulę, która będzie stanowić dodatkową ochronę przed promieniowaniem słonecznym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie