Twój pies pije wodę z toalety? Sprawdź, jak go tego oduczyć

Picie wody z muszli klozetowej bez wątpienia jest bardzo zabawnym zachowaniem psa. Nie należy tego jednak akceptować. Woda znajdująca się w toalecie może być niebezpieczna dla czworonoga – przede wszystkim z powodu znajdujących się w niej substancji chemicznych (ze środków dezynfekujących) czy bakterii kałowych. Jeśli więc Twojemu psa zdarza się napić wody z toalety, koniecznie oducz go tego nawyku. Jak się za to zabrać? To wyjaśniamy w naszym poradniku.

Dlaczego on TO robi?!

Picie wody z toalety jest dla nas obrzydliwe, ale dla psa może być całkiem atrakcyjne. Zrozumienie motywacji czworonoga nie stanowi przy tym wielkiego problemu, bo sprawa jest dość prosta. Pies pije wodę z muszli, ponieważ ta mu… smakuje. Przede wszystkim jest chłodna, stąd pies chętniej wybierze taką wodę niż tę, która przez kilka godzin stoi w misce ustawionej w gorącej kuchni. Ponadto woda w muszli klozetowej jest regularnie spuszczana, co dodatkowo ją napowietrza i poprawia jej smak – jakkolwiek dziwnie nie zabrzmi to z perspektywy człowieka.

Psi behawioryści zwracają uwagę na jeszcze jeden fakt. Psy mogą pić wodę z toalety, ponieważ zmusza je do tego natura. Nie zapominajmy, że mamy tutaj do czynienia ze zwierzęciem w prostej linii spokrewnionym z wilkiem. Psi instynkt podpowiada mu, aby pił wodę bieżącą, co niesie ze sobą mniejsze ryzyko zatrucia (dlatego wilki szukają wody przede wszystkim w rzekach i ciekach wodnych, a nie w jeziorach czy kałużach).

Jak oduczyć psa picia wody z toalety?

Najprostszą metodą jest oczywiście każdorazowe opuszczanie klapy oraz zamykanie drzwi do toalety na klamkę. Ten sposób jednak nie zawsze działa. Jeśli pies jest bardzo zdeterminowany, to z czasem nauczy się otwierać drzwi i podnosić klapę.

Jeśli pies pije wodę z toalety, bo nie smakuje mu ta w misce, to czas najwyższy przyjrzeć się, czy aby na pewno miska jest każdorazowo myta. Być może nikt tego od dawna nie robił, przez co wydziela ona nieprzyjemny zapach i tym samym psuje smak wody. Warto wiedzieć, że w zapuszczonej psiej misce może znajdować się o wiele więcej bakterii niż w muszli klozetowej.

Rada

Woda w misce psa powinna być wymieniania co najmniej 4-5 razy w ciągu dnia. Warto zadbać, aby była zawsze chłodna. Miskę plastikową należy także wymienić na ceramiczną lub ze stali nierdzewnej.

Ciekawym pomysłem na zniechęcenie psa do picia wody z toalety jest też zainwestowanie w psią fontannę – dzięki niej zwierzak zyska dostęp do bieżącej wody, a samo urządzenie będzie dla niego na tyle atrakcyjne, że niemal na pewno porzuci nawyk chłeptania wody z muszli klozetowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie