Według rejestru FCI na świecie jest ponad 400 ras psów. Niektóre z nich są popularne praktycznie od zawsze, inne natomiast przeżywają szczyt zainteresowania jedynie okresowo. Moda na konkretną rasę rodzi się oczywiście dzięki kulturze masowej, a konkretnie kinematografii. Wystarczy, że dany pies wystąpi w jakimś kasowym filmie, aby natychmiast wzrosła popularność rasy. Zebraliśmy 5 najlepszych przykładów.
- Jack Russel Terrier – pamiętasz ten kultowy już film z 1994 roku? Rewelacyjnemu Jimowi Carreyowi towarzyszył sprytny pies w łatki i został doskonale zapamiętany przez widzów. Do tego stopnia, że po premierze filmu gwałtownie wzrosła popularność rasy Jack Russel Terrier. Te sympatyczne, bardzo żywe psy mocno przywiązują się do właściciela i uchodzą za idealny wybór dla rodziny. Po latach od premiery filmu zainteresowanie rasą nieco zmalało.
- Bernardyn – rasa przeżyła szczyt swojej popularności w latach 90., kiedy to triumfy w kinach święciła seria filmów o słynnym Beethovenie, czyli ogromnym bernardynie przeżywającym niesamowite przygody. Szczególne zainteresowanie rasą zostało odnotowane w Stanach Zjednoczonych. Niestety, ta popularność miała także swoją ciemną stronę. Na świecie zaczęły powstawać pseudohodowle bernardynów, nierzadko stosowano krzyżówki z innymi rasami.
- Owczarek niemiecki – ta rasa od wielu lat znajduje się w czołówce popularności i to na całym świecie, jednak były takie momenty, gdy zainteresowanie nią rosło lawinowo. W Polsce nastąpiło to oczywiście po emisji serialu „Czterej pancerni i pies”. Przełomem o globalnym znaczeniu była natomiast premiera swego czasu bardzo popularnego filmu „K9”.
- Owczarek szkocki (collie) – rasa szerzej znana jako Lassie. Niektórzy są nawet przekonani, że to właśnie jest oficjalna nazwa owczarka szkockiego. Trudno o drugi taki film, który w równym stopniu wpłynąłby na popularność rasy. Po premierze „Lassie” w 1994 roku zapanowało istne szaleństwo i wybuchła ogólnoświatowa moda na collie. Nie wszyscy nowi właściciele zdawali sobie jednak sprawę, że jest to rasa bardzo wymagająca w utrzymaniu, głównie pod względem pielęgnacyjnym.
- Dalmatyńczyk – tutaj nie trzeba chyba wiele dodawać. Rasa zrobiła ogromną karierę na kanwie filmu „101 dalmatyńczyków” z Glenn Close i jego kontynuacji. W sympatycznych pieskach zakochały się przede wszystkim dzieci, które masowo błagały rodziców o kupno dalmatyńczyka. Obecnie rasa jest zdecydowanie mniej popularna niż w latach 90.
Ta lista mogłaby być znacznie dłuższa i pewnie jeszcze niejedną rasę czeka wybuch popularności dzięki kinematografii. Nie ma oczywiście niczego złego w tym, że ludzie kierują się modami, jednak mimo wszystko przed podjęciem decyzji o zakupie przedstawiciela konkretnej rasy, warto wziąć pod uwagę cechy psa. Życie to przecież nie film.