Szczekliwe rasy psów – sympatyczne, ale potrafią dać nieźle w kość

Wyglądają słodko, aż chce się je wziąć na ręce, jednak bywają też niezwykle charakterne. Tak zwane szczekliwe rasy psów, bo o nich mowa, cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Najczęściej wybierają je rodziny z dziećmi i osoby, którym zależy na posiadaniu małego psa. Trzeba sobie natomiast zdawać sprawę z tego, że przedstawiciel jednej z hałaśliwych ras może dać nieźle w kość zarówno swoim właścicielom, jak i sąsiadom.

Które rasy psów są szczególnie szczekliwe?

Do tej grupy na pewno zaliczymy:

  • szpice,
  • teriery,
  • owczarki szetlandzkie,
  • polskie owczarki nizinne,
  • pinczery miniaturowe.

Są to rasy, które można wręcz uznać za… stróżujące. Oczywiście nikt przy zdrowych zmysłach nie będzie trzymać takiego np. pinczera na dworze, ale jeśli oczekujesz, że pies jako pierwszy zaalarmuje o możliwym zagrożeniu, to tzw. „sarenka” w 100% wywiąże się z tego zadania.

Hałaśliwość psa może zacząć przeszkadzać

Problem ze szczekliwymi rasami psów polega na tym, że szczekają one nie tylko w sytuacji zagrożenia, ale też podniecenia, zaciekawienia czy po prostu prewencyjnie. Przedstawiciele wymienionych ras potrafią szczekać – z punktu widzenia człowieka – zupełnie bez powodu, co na dłuższą metę jest niestety męczące dla otoczenia.

Idziecie na spacer: pies szczeka. Bawicie się: pies szczeka. Ktoś jest na klatce: pies szczeka. Wychodzisz z domu do pracy i zostawiasz psa samego: a jakże, szczeka.

Dlatego psy szczekliwych ras są bardzo częstymi uczestnikami szkoleń i zajęć z behawiorystami, co wynika z faktu, iż niektórzy właściciele nie są w stanie zaakceptować hałaśliwego zachowania pupila. Swoje dorzucają również sąsiedzi, którzy – całkiem słusznie – zwracają uwagę na to, że non-stop szczekający pies bardzo obniża komfort ich życia i oczekują reakcji ze strony właścicieli.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie