Szczekający mądrala, czyli poznaj 10 najinteligentniejszych ras psów

Psy to bardzo inteligentne zwierzęta, o czym świadczy ich naturalna podatność na szkolenie. Wielu właścicieli na co dzień obserwuje, jak ich pupile wykazują się niebywałym sprytem. Wiadomo jednak, że są psy bardziej i mniej inteligentne. Niektóre rasy mają szczególne predyspozycje do uczenia się nowych rzeczy. Poznaj 10 najinteligentniejszych ras psów.

  1. Border collie – powszechnie uznawany za najinteligentniejszego psa świata. Osobniki tej rasy są niezwykle podatne na szkolenie, posłuszne, wierne człowiekowi i aktywne. Doskonale radzą sobie z rozwiązywaniem problemów logicznych, są także świetnymi sportowcami.
  2. Pudel – to dla wielu osób może być zaskoczenie, bo pudle raczej kojarzą się z psami do towarzystwa. Tymczasem ich poziom inteligencji może zawstydzić prawie wszystkie rasy. Pudle nie bez powodu są wykorzystywane w cyrku, ponieważ bardzo szybko się uczą i są posłuszne.
  3. Owczarek niemiecki – doceniany za to, że jest wyjątkowo posłuszny i karny, a także umiejętność dość szybkiego uczenia się. Mimo to warto pamiętać, że owczarki niemieckie nie są psami łatwymi w prowadzeniu, również ze względu na wysoką inteligencję. Dlatego ich naturalne predyspozycje są wykorzystywane w służbach mundurowych.
  4. Golden retriever – pies niemal idealny, bo poza wysoką inteligencją cechuje się też łagodnością i wiernością. Nic dziwnego, że należy do najpopularniejszych ras. Golden wymaga jednak stałego kontaktu z człowiekiem – bardzo źle znosi samotność.
  5. Doberman – synonim groźnego psa, który cierpi z powodu stereotypów. Dobermany w rzeczywistości są bardzo wiernymi członkami rodziny, w dodatku wyróżniającymi się niesamowitą inteligencją. Wymagają konsekwentnego prowadzenia, za co jednak odwdzięczają się posłuszeństwem.
  6. Owczarek szetlandzki – pies, który od lat jest wykorzystywany do zaganiania stad zwierząt hodowlanych, musi być wyjątkowo inteligentny. W tym przypadku ta reguła się potwierdza. Piękna, bardzo posłuszna rasa, ale wbrew pozorom z charakterem.
  7. Labrador – uwielbiany za swoje łagodne usposobienie i przyjacielski charakter, ale też za inteligencję. Te cechy sprawiają, że labradory są nie tylko doskonałymi psami rodzinnymi, ale też przewodnikami i terapeutami.
  8. Papillon – mało popularna rasa psów, a szkoda, bo to bardzo przyjacielskie, wesołe, nieagresywne i inteligentne zwierzęta. Co ciekawe papillon jest doskonałym łowcą – szczególnie dobrze radzi sobie ze szczurami.
  9. Rottweiler – podobnie jak doberman cieszy się złą i niesłuszną sławą. Wymaga silnego przewodnika, ale po odpowiednim szkoleniu może być doskonałym psem rodzinnym. W dodatku popularne rotki wyróżniają się ponadprzeciętną inteligencją.
  10. Australian cattle dog – z wyglądu i cech charakteru przypomina wilka. Niezbyt popularna rasa, która słynie z siły, posłuszeństwa i wysokiej inteligencji. Doskonale sprawdza się w roli psa stróżującego.

Warto wiedzieć, że wrodzone cechy to nie wszystko. Psią inteligencję trzeba regularnie rozwijać, zapewniając pupilowi dużo ruchu, szkoląc go i socjalizując.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.