Psie pazury – skracać czy nie?

Skracanie psich pazurów to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, którego jednak wielu właścicieli unika. Wciąż można się spotkać z opinią, że pies powinien sam ścierać pazury podczas spacerów czy biegania w ogrodzie. To jednak absolutnie nie wystarczy, o czym przekonujemy w naszym poradniku.

Dlaczego należy przycinać psie pazury?

Powodów jest co najmniej kilka:

  • Skracanie pazurów przynosi psu ulgę, zwierzakowi łatwiej jest chodzić i biegać;
  • Poprzez skracanie eliminujemy ryzyko wrzynania się pazurów;
  • Skracanie pozwala również dokładnie oczyścić psie łapy;
  • Krótkie pazury nie niszczą tak podłogi w domu, mebli, ubrań opiekunów itd.

Nie ma zatem wątpliwości: posiadacze psów muszą regularnie skracać swoim pupilom pazury.

Jak często skracać psie pazury?

Standardowa częstotliwość przeprowadzania tego zabiegu to 2-4 tygodnie. Nie trzeba robić tego częściej, poza sytuacją, w której zależy nam na utrzymaniu psich łap w perfekcyjnym stanie.

To nic trudnego

Przycinanie psich pazurów jest łatwe, o ile dysponujemy odpowiednimi nożycami. Najtrudniejsza część to przekonanie pupila do przeprowadzenia tego zabiegu, co w przypadku niektórych psów jest karkołomnym zadaniem – jeśli pupil reaguje bardzo nerwowo, to warto zrobić to w dwie osoby, gdzie druga przytrzymuje psa.

Jeśli natomiast boisz się samodzielnie skracać psie pazury, to udaj się do weterynarza i poproś go o pokazanie Ci właściwej techniki. W ostateczności możesz też po prostu korzystać z usług profesjonalnego groomera.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie