Psia socjalizacja. Jakich zasad trzeba przestrzegać?

Spotkania socjalizacyjne dla psów cieszą się coraz większą popularnością. Organizuje się je po to, aby szczególnie młode czy zalęknione osobniki mogły zapoznać się z przedstawicielami swojego gatunku, nabrać pewności siebie i przestać reagować agresją na widok innego czworonoga. Takie spotkania najczęściej odbywają się w lasach, na polanach lub w tzw. kynoparkach. Jeśli planujesz zabrać na nie swojego psa, to pamiętaj o kilku podstawowych zasadach.

Zawsze na smyczy

To nadrzędna zasada, o której musi pamiętać każdy właściciel wybierający się na psie spotkanie socjalizacyjne ze swoim pupilem. Zabierz ze sobą smycz i szelki (są wygodniejsze dla psa niż obroża) i na początku zawsze trzymaj zwierzaka przy sobie. Dopiero po kilku minutach, gdy zobaczysz, że jest spokojny i dobrze czuje się w towarzystwie innych osobników, możesz go uwolnić.

Kaganiec dla agresywnego psa

Jeśli Twój pies miał już epizody agresji, na przykład ugryzł innego zwierzaka czy tym bardziej człowieka, to na spotkanie socjalizacyjne bezwzględnie zabierz ze sobą kaganiec. Pies powinien mieć go na pysku do momentu, aż nie oswoi się z widokiem i towarzystwem innych czworonogów. Zdejmij mu wtedy kaganiec, ale cały czas uważnie obserwuj zachowanie pupila.

Nie dokarmiaj obcych psów

To częsty błąd popełniany przez osoby, które chcą się przypodobać innym psom i tym samym ułatwić socjalizację swojemu pupilowi. Dokarmianie obcych czworonogów podczas takich spotkań jest zabronione, a już szczególnie bez wyraźnego pozwolenia właściciela. Smakołyki zostaw dla swojego psa, jako nagrodę za dobre zachowanie czy np. natychmiastowe przybiegnięcie do Ciebie po przywołaniu.

Bądź zawsze w pogotowiu

Nie możesz oddalać się od miejsca, w którym odbywa się psia socjalizacja. Stań nieco z boku, aby pies nie miał potrzeby ciągłego przybiegania do Ciebie. Uważnie obserwuj poczynania pupila, a gdy tylko zauważysz coś niepokojącego, np. wiszącą w powietrzu awanturę, przywołaj psa i zapnij go na smycz.

Nie zmuszaj psa do zabawy

Bardzo ważna zasada, którą ignoruje wielu właścicieli. Spotkanie socjalizacyjne dla psów ma być przyjemnością dla Twojego pupila. Nie staraj się więc zmusić go do zabawy z innymi zwierzakami, jeśli wyraźnie nie ma na to ochoty. Psy mogą się bawić same – ważne, aby się tolerowały i nie wykazywały agresji.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie