Poziom energii psa

Rozważmy teraz poziom wydatkowania energii. W porównaniu z ludzkimi cechami osobowości najbardziej zbliżony jest on do ekstrawersji, którą rozpatruje się przeważnie jako przeciwieństwo introwersji. Przy ocenie psów dotyczy to zarówno aktywności w domu, jak i na dworze, a ta może być zupełnie różna.

Choćby taki greyhound. Na wybiegu uwielbia rozwijać zadziwiające prędkości, za to w domu zwija się w kłębuszek i zachowuje tak, jakby go nie było. Inny aspekt poziomu aktywności nie ma wiele wspólnego z rozwijaniem dużych prędkości - to wigor, który odnosi się do intensywności zachowania, a nie szybkości. Pełen wigoru pies będzie jadł i pił wielkimi haustami, wyrywał smakołyki z ręki właściciela, ciągnął na smyczy, kopał dziury w ziemi, przepychał się i tarmosił z dużą siłą, aby tylko zdobyć to, na czym mu zależy. Pies o małym wigorze jest znacznie delikatniejszy w obejściu i wkłada we wszystko mniej siły.

  • Bardzo wysoki poziom wydatkowania energii: wyżły, psy zaganiające, psy do polowania na gryzonie, psy pasterskie.

  • Umiarkowanie wysoki poziom wydatkowania energii: psy do walk, psy do obrony osobistej, setery, szpice.

  • Umiarkowanie niski poziom wydatkowania energii: wszechstronne psy myśliwskie, psy do towarzystwa, spaniele, aportery.

  • Bardzo niski poziom wydatkowania energii: psy stróżujące, charty, gończe, psy pociągowe.

Na początek muszę zaznaczyć, że moi eksperci żadnej z ras nie określili jako nieaktywnej. Cztery rasy, które uznano za najmniej aktywne to baset hound, spaniel tybetański, pekińczyk i clumber spaniel. Ale przecież i o nich nie można powiedzieć, że nie przejawiają żadnej aktywności w domu i na dworze, więc nawet grupa najniżej oceniona przejawia raczej średnią niż niską aktywność w życiu codziennym.

Można się było spodziewać, że psy pasterskie, zaganiające i psy do polowania na gryzonie uplasują się wysoko na tej liście, za to zaskakuje odległa pozycja chartów, tych niebywale efektywnych maszynek do biegania, które rozwijają niezwykle prędkości (greyhound potrafi biegać 65 km na godzinę).

Ten wynik zmusił mnie do zajrzenia jeszcze raz do ocen ekspertów. I rzeczywiście, gdybyśmy oceniali jedynie aktywność na dworze, charty znalazłyby się w grupie o najwyższej aktywności. Psy te jednak są tak mało aktywne w domu, i mają tak mało wigoru we wszystkich innych sytuacjach poza polowaniem, że w efekcie zostały ocenione jako mało aktywne.

„Dlaczego twój pies zachowuje się w ten sposób?”,

autor Stanley Coren wydawnictwo: Galaktyka

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.