Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twojemu psu smakują konkretne dania, a inne omija szerokim łukiem? Tak, psy również mają swój gust – nazwijmy to – kulinarny. Jest on znacznie mniej skomplikowany niż w przypadku ludzi, jednak warto o nim wiedzieć, aby podawać pupilowi tylko to, co naprawdę z przyjemnością zje.
Smak nie jest najważniejszym psim zmysłem, a mimo to jama gębowa naszych pupili jest wypełniona ogromną ilością receptorów smakowych. Gdy zwierzę coś zje, do jego mózgu trafia impuls elektryczny wywołujący uczucie smaku.
Warto wiedzieć
Psy rozróżniają tylko 4 smaki: słony, słodki, gorzki i kwaśny.
Bardzo ciekawe jest to, że zdecydowana większość receptorów smaku zlokalizowanych w psiej jamie gębowej odpowiada za smak gorzki, dlatego właśnie psy najbardziej lubią potrawy o lekko gorzkawym zabarwieniu.
Zdecydowanie jest to wołowina – mięso wartościowe, a przy okazji także lekko gorzkawe. Gdyby pies mógł sam decydować o tym, co je, to z pewnością w jego misce codziennie lądowałby smakowity kawałek mięsa wołowego.
Na drugim miejscu psiego wymarzonego menu znajduje się wieprzowina. Kolejne są jagnięcina i kurczak. To dla wielu właścicieli może być zaskoczenie. Szczególnie dla tych, którzy celowo podają swoim psom dania z kurczakiem w trosce o zdrowie pupili. Jednak jak to w życiu bywa – to, co najbardziej smakuje, nie musi być wcale najzdrowsze.
Nie ma chyba psa, który nie lubiłby słodkości. To zasługa receptorów odpowiedzialnych za wyczuwanie smaku słodkiego. Są one mocno rozwinięte w psiej jamie gębowej. Dodatkowo słodkie produkty mają przyjemny zapach, do motywuje psa do ich jedzenia. Należy jednak bardzo na to uważać. Słodycze są dla psów szkodliwe, szczególnie dla ich zębów – lepiej więc zrezygnować z podawania pupilowi czekolady czy ciastek. Ostatecznie można wybrać słodycze przeznaczone dla zwierząt.
Jak widać smak ma duże znaczenie dla tego, co psy lubią jeść. Pamiętajmy jednak, że i tak kluczowe znaczenie przy ocenie atrakcyjności pokarmu ma jego zapach. To, czy karma jest sucha czy mokra, nie jest już dla psa tak ważne.