Piesku, na co masz ochotę? Kilka słów o psim smaku

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twojemu psu smakują konkretne dania, a inne omija szerokim łukiem? Tak, psy również mają swój gust – nazwijmy to – kulinarny. Jest on znacznie mniej skomplikowany niż w przypadku ludzi, jednak warto o nim wiedzieć, aby podawać pupilowi tylko to, co naprawdę z przyjemnością zje.

Psie smaki

Smak nie jest najważniejszym psim zmysłem, a mimo to jama gębowa naszych pupili jest wypełniona ogromną ilością receptorów smakowych. Gdy zwierzę coś zje, do jego mózgu trafia impuls elektryczny wywołujący uczucie smaku.

Warto wiedzieć

Psy rozróżniają tylko 4 smaki: słony, słodki, gorzki i kwaśny.

Bardzo ciekawe jest to, że zdecydowana większość receptorów smaku zlokalizowanych w psiej jamie gębowej odpowiada za smak gorzki, dlatego właśnie psy najbardziej lubią potrawy o lekko gorzkawym zabarwieniu.

Co najbardziej smakuje Twojemu psu?

Zdecydowanie jest to wołowina – mięso wartościowe, a przy okazji także lekko gorzkawe. Gdyby pies mógł sam decydować o tym, co je, to z pewnością w jego misce codziennie lądowałby smakowity kawałek mięsa wołowego.

Na drugim miejscu psiego wymarzonego menu znajduje się wieprzowina. Kolejne są jagnięcina i kurczak. To dla wielu właścicieli może być zaskoczenie. Szczególnie dla tych, którzy celowo podają swoim psom dania z kurczakiem w trosce o zdrowie pupili. Jednak jak to w życiu bywa – to, co najbardziej smakuje, nie musi być wcale najzdrowsze.

Uwaga na psią miłość do słodyczy

Nie ma chyba psa, który nie lubiłby słodkości. To zasługa receptorów odpowiedzialnych za wyczuwanie smaku słodkiego. Są one mocno rozwinięte w psiej jamie gębowej. Dodatkowo słodkie produkty mają przyjemny zapach, do motywuje psa do ich jedzenia. Należy jednak bardzo na to uważać. Słodycze są dla psów szkodliwe, szczególnie dla ich zębów – lepiej więc zrezygnować z podawania pupilowi czekolady czy ciastek. Ostatecznie można wybrać słodycze przeznaczone dla zwierząt.

Jak widać smak ma duże znaczenie dla tego, co psy lubią jeść. Pamiętajmy jednak, że i tak kluczowe znaczenie przy ocenie atrakcyjności pokarmu ma jego zapach. To, czy karma jest sucha czy mokra, nie jest już dla psa tak ważne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie