Pies znów uciekł z posesji – co robić?

Psy-uciekinierzy nie są żadną anomalią. Każdy z nas choć raz w życiu widział wałęsającego się po ulicach psa. Jest to standardowy widok zwłaszcza na terenach wiejskich, gdzie psy mają do dyspozycji przydomowe ogródki i wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, aby pozwiedzać okolicę. Jeśli Twój pies regularnie ucieka z posesji i jest Ci z tego powodu zwyczajnie wstyd przed sąsiadami, to czas najwyższy coś z tym zrobić. Co dokładnie? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

Sprawdź drogę ucieczki psa

Nie możesz zacząć od niczego innego. Pies nie przefruwa nad ogrodzeniem, dlatego z pewnością znalazł w nim jakąś wyrwę, która dla Ciebie jest niewidoczna. Koniecznie poszukaj więc jakichkolwiek dziur w ogrodzeniu, przekopów czy wzniesień w pobliżu płotu, które ułatwiają psu przeskoczenie na drugą stronę. Po zlikwidowaniu potencjalnych miejsc ucieczki sytuacja powinna się unormować. To jednak wciąż nie wszystko.

Nie zostawiaj psa samego w ogrodzie na cały dzień

Niektóre psy wręcz uwielbiają zostawać w ogrodzie pod nieobecność właścicieli, ponieważ to stwarza im warunki do aktywnego i kreatywnego spędzenia czasu. Nie może być jednak tak, że pies zostaje na terenie wokół dom kompletnie sam przez 10-12 godzin na dobę. Jeśli planujesz tak długą nieobecność, to bezpieczniej będzie zostawić psa zamkniętego w domu.

Zadbaj o porządne wymęczenie psa

Pies ucieka z posesji z prozaicznego powodu: po prostu się nudzi. Gdy nie ma nic do roboty, a teren jest zbyt mały, aby zapewnić mu warunki do zagospodarowania nadmiaru energii, to zwierzak zaczyna kombinować i wpadać na różne niemądre pomysły.

Jako właściciel możesz temu zaradzić fundując pupilowi długi, bardzo intensywny spacer – tak, nawet rano zimą! Wstawaj wcześniej i zabieraj psa na spacer, podczas którego zwierzę solidnie się wybiega i po powrocie do domu nie będzie mieć już siły na ucieczki. Prawdopodobnie z przyjemnością zostanie w domu, nie wymuszając nawet zostawienia go w ogrodzie.

Rozważ zamontowanie pastucha elektrycznego

Jest to rozwiązanie, które budzi sporo kontrowersji, natomiast okazuje się naprawdę skuteczne. Pies tylko początkowo będzie karcony nieprzyjemnym impulsem elektrycznym. Szybko nauczy się, jaki obszar ogrodu jest do jego dyspozycji i przestanie zbliżać się do ogrodzenia, przez które notorycznie ucieka.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie