Pies z krótką sierścią – jak o niego dbać zimą?

Zima to trudna pora roku dla psów bez podszerstka oraz wszystkich krótkowłosych. Co oczywiste takie rasy, jak pinczer, doberman czy jamnik nie nadają się do przebywania na dworze w okresie niskich temperatur. Jednak obowiązkiem właściciela jest nie tylko zapewnić pupilowi dostęp do ciepłego domu, ale również zadbać o kilka innych spraw. Najważniejsze z nich omawiamy w naszym poradniku.

Ubranie dla psa

Tak, wiemy – wiele osób uważa takie ubranka za profanację i ośmieszanie psa. Tymczasem są one niezwykle przydatne w okresie zimowym, kiedy to pies z krótką sierścią rzeczywiście może się dosłownie trząść z zimna na spacerze. Kubraczek dla pupila można uszyć samodzielnie lub kupić gotowy w Internecie – ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych.

Ochrona łap

To bardzo ważna, a też często niedoceniana kwestia. Wychodząc z psem na spacer zimą koniecznie zadbaj o ochronę jego łap. Służą do tego specjalne nakładki, choć „od biedy” i w nagłym przypadku może wystarczyć owinięcie psich łap gazikami i zaklejenie taśmą. Celem jest niedopuszczenie, aby pupil się przeziębił lub tym bardziej skaleczył np. o ostry lód.

Wzbogacenie diety

W porozumieniu z weterynarzem można rozważyć wprowadzenie zmian w psiej diecie na okres zimowy. Szczególnie rasy krótkowłose w tym czasie mogą mieć większe zapotrzebowanie na tłuszcz i węglowodany kosztem białka.

Uwaga na przeciągi w domu

Pies z krótką sierścią jest bardzo podatny na łapanie różnych infekcji – także w domu. Dlatego radzimy uważać podczas wietrzenia pomieszczeń. Jeśli planujemy wywołać przeciąg, to psa należy zamknąć w osobnym, ciepłym pomieszczeniu. Warto także rozważyć zmianę lokalizacji psiego legowiska, aby nie znajdowało się przy drzwiach wejściowych czy balkonowych.

W okresie zimowym sugerujemy również częstsze kontrole weterynaryjne, jak również samodzielne obserwowanie psa, aby móc w porę zareagować na objawy infekcji.  

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.