Pies. Unikanie spojrzenia

Skoro już mówimy o kierunku, w którym pies zwraca głowę, to warto zauważyć, że często robi to po to, by uniknąć bezpośredniego spojrzenia, czy to na człowieka, czy to na innego psa. Na ogół można to zachowanie zaobserwować u dwóch psów mijających się na ulicy, które albo nie przepadają za sobą, albo nigdy wcześniej się nie spotkały. Gdy zaczniesz staranniej obserwować swego pupila, przekonasz się, że zazwyczaj robi wszystko, by nie spojrzeć prosto w oczy innego psa, o ile nie jest z nim zaprzyjaźniony.

Bardzo pouczające jest obejrzenie jakiejkolwiek fotografii przedstawiającej grupę ludzi z psami. O ile ludzie patrzą na siebie lub prosto do obiektywu, o tyle wszystkie psy odwracają głowy tak, by nie patrzeć na siebie.

Takie zachowanie nie jest źródłem problemów, przeciwnie, pozwala ich uniknąć – gdy psy odwracają od siebie spojrzenia, nie dochodzi między nimi do konfliktów. Odwrócenie spojrzenia rozładowuje napiętą sytuację i na ogół charakteryzuje dobrze wychowane, z zasady przyjaźnie nastawione do świata psy. Tak Luke, jak i Lassie pomagały mi w setkach zgłaszanych do mnie przypadków agresji. Zauważyłam, że starannie unikały spojrzeń rzucanych w ich kierunku przez psy, które mogły zachować się agresywnie. Odwracając głowę, rozładowywały napięcie i w żaden sposób nie prowokowały przybysza do ataku, co niemal zawsze okazywało się postępowaniem skutecznym.

Zdarza się, że psy stojące wysoko w hierarchii i pewne siebie odwracają głowy od tego, który demonstruje wobec nich podporządkowanie i zachowanie poddańcze. Wtedy jest to wyraz wyniosłości i niedostępności – dominujący pies pokazuje, że zaszczyci podporządkowanego swoim zainteresowaniem tylko wówczas, gdy sam będzie miał na to ochotę. Ale bywa i tak, że unikanie spojrzenia zdradza nerwowy charakter. Pies, który przy podchodzeniu obcego odwraca głowę, a do tego wysuwa i chowa język, z pewnością nie ma ochoty na pieszczoty; komunikuje natomiast, że sytuacja trochę go niepokoi. Postaraj się zaobserwować, co pies robi z głową, gdy spotyka nowych ludzi czy nieznane wcześniej psy, a będziesz wiedział znacznie więcej niż dotychczas o jego stanie emocjonalnym.

Z miłości do psa, Patricia McConnell

wydawca: www.galaktyka.com.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.