Zima daje się we znaki nie tylko ludziom, ale też domowym zwierzętom. Twój pies przez kilka miesięcy był narażony na gwałtowne zmiany temperatur, kontakt z solą, rzadziej też zażywał kąpieli (część właścicieli w ogóle z nich rezygnuje). To wszystko sprawia, że po zimie psu przyda się solidny „przegląd”, który powinien się skupić na stanie sierści pupila. Jak o nią zadbać, by zwierzak znów cieszył się zdrową, lśniącą okrywą? Podpowiadamy.
Ich sierść jest najmniej narażona na przykre konsekwencje zimowej aury, co wcale nie oznacza, że np. doberman czy pinczer nie wymagają zaawansowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Podstawą jest tzw. trymowanie, czyli wyrywanie martwego włosia. Dzięki temu nowe włoski mogą swobodnie rosnąć. Trymowanie zawsze wykonujemy PRZED KĄPIELĄ – nie popełnij częstego błędy, który uniemożliwia dokładne usunięcie martwego włosia.
Po trymowaniu pies może już zostać dokładnie umyty. Użyj do tego szamponu przeznaczonego dla konkretnej rasy. Po kąpieli warto dodatkowo natłuścić sierść psa np. oliwą z oliwek czy olejem z orzechów makadamia. Jest to potrzebne przesuszonej skórze czworonoga.
Tutaj pracy będzie zdecydowanie więcej. Największym problemem po zimie są oczywiście kołtuny. To konsekwencja tego, że nadmiernie przetłuszczona sierść nie była długo myta i rozczesywana (wielu właścicieli o tym zapomina). Dlatego teraz musisz poświęcić sporo czasu na doprowadzenie pupila do porządku.
W przypadku psów ras długowłosych można zacząć od kąpieli. Po wysuszeniu sierści przystępujemy do jej rozczesywania. Pamiętaj, że w tym okresie pies prawdopodobnie będzie intensywnie linieć, dlatego wszelkie zabiegi pielęgnacyjne muszą zostać wykonane bardzo dokładnie.
Rada
Jeśli nie masz czasu lub wiedzy na temat prawidłowego szczotkowania psa i pielęgnacji sierści po zimie, umów pupila na wizytę w profesjonalnym salonie groomerskim.
Bardzo ważnym elementem „pozimowego przeglądu” psa jest przyjrzenie się jego łapom. Ich wierzchnia część powinna zostać dokładnie oczyszczona z resztek soli i piasku. Użyj również specjalnego środka do nawilżania psich „poduszek”.
Na koniec uważnie przyjrzyj się skórze czworonoga. Po zimie mogły ją dotknąć różne problemy, włącznie z początkami grzybicy. Takie zmiany warto skonsultować z weterynarzem.
Po wykonaniu tych podstawowych czynności możesz już podziwiać nowy, wiosenny wygląd swojego pupila. Teraz zafunduj mu jeszcze dłuższe spacery, za którymi z pewnością się stęsknił. Kontakt ze słońcem także pozytywnie wpłynie na kondycję sierści i skóry psa.