Niszczenie legowiska nie jest może powszechnym „zwyczajem” psów, ale jednak czasami się zdarza. Przyczyna może być zupełnie prozaiczna, jak i mieć swoje źródło w psychice pupila. Dlatego jeśli sytuacja powtarza się regularnie, warto się temu bliżej przyjrzeć. Jakie mogą być powody niszczenia legowiska przez psa? Co pupil próbuje przez to przekazać swojemu właścicielowi? Te najbardziej prawdopodobne przyczyny opisujemy w naszym poradniku.
Zaczynamy od powodu, który prawdopodobnie najczęściej ma związek z niszczeniem legowiska. Jeśli pies nie ma żadnych bodźców, właściciele nie poświęcają mu dużo uwagi, spacery ograniczają się jedynie do załatwienia potrzeb fizjologicznych, a w dodatku zwierzak na całe dnie zostaje sam, to oczywiste jest, że zacznie sobie szukać rozrywek na własną łapę. Być może fajną zabawą jest dla niego właśnie niszczenie legowiska. W końcu wychodzi z niego taka fajna wata! No a później jeszcze właściciel tak śmiesznie krzyczy i poświęca dużo czasu na usunięcie efektów „zabawy”. Dla psa to może być spora frajda.
Ten powód zawsze należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności. Psu naprawdę nie jest wszystko jedno, na czym śpi. Jeśli legowisko mu nie przypasowało, a właściciel nie zamierza go wymienić, pies może wziąć sprawy we własne łapy i zęby. Dlaczego zwierzaki czasami nie akceptują legowiska? Powodem może być chociażby nieprawidłowy rozmiar (za mała powierzchnia do spania) czy nieprzyjemny, sztuczny zapach emitowany przez produkt niskiej jakości.
Psy często niszczą swoje legowiska, by w ten sposób zamanifestować tęsknotę za właścicielem. Nie należy tego bagatelizować, ponieważ lęk separacyjny fatalnie odbija się na psiej psychice i bardzo trudno jest go wyplenić. Najczęściej dotyczy to psów przygarniętych ze schroniska oraz z natury bardzo wrażliwych. Zwierzak niszczy legowisko, bo traktuje je, jako przeszkodę na drodze do bliskiego kontaktu ze swoim panem. Wolałby przecież spać z nim w jednym łóżku.
Na koniec powód, który rzadko przychodzi właścicielom do głowy, a może być strzałem w dziesiątkę. Problem gryzienia legowiska często pojawia się u psów, które czują dyskomfort w jamie ustnej spowodowany czy to chorobami dziąseł, czy samych zębów. Może to być również psi sposób na wyszczotkowanie zębów. Aby to sprawdzić, najlepiej będzie kupić zwierzakowi gryzak i przekonać się, czy problem niszczenia legowiska został rozwiązany.