Pierwsza noc ze szczeniakiem: na co trzeba się przygotować?

Wreszcie nadszedł ten dzień. Do Waszego domu zawitał nowy, wyczekiwany lokator. Szczeniak, niezależnie od rasy, prezentuje się ślicznie, jest kochany i każdy chce go przytulać, głaskać. Członkowie rodziny dosłownie zabijają się o to, kto jako pierwszy pójdzie z maluchem na spacer, kto da mu jeść, kto wybierze imię itd. Dzień jednak zbliża się ku końcowi i przed Wami pierwsza wspólna noc. Nie liczcie na to, że będzie spokojna – raczej trzeba się przygotować na bezsenność. Jak to wygląda w praktyce? Sprawdźcie w naszym poradniku.

Skomlenie

To jest właściwie pewne i trzeba być tego świadomym. Z tego też powodu sugerujemy, aby następnego dnia po pierwszej nocy ze szczeniaczkiem nie planować sobie jakichś bardzo ważnych zadań w pracy – nawet wskazane jest zrobienie sobie wolnego (oj, będzie ochota na drzemkę, będzie). Piesek będzie skomleć i nie ma na to siły. On po prostu tęskni za mamą, rodzeństwem, znanym sobie środowiskiem. Spokojnie, szybko mu przejdzie, gdy już poczuje się bezpiecznie w nowym domu i pokocha całą rodzinę. Początki będą jednak dość trudne.

Brzydkie niespodzianki na podłodze

Dość często zdarza się, że przez kilka pierwszych nocy w nowym domu szczeniaki załatwiają się na podłogę. Może się to przytrafiać nawet pieskom, które są nauczone czystości. One tak reagują na stres. Nie wiedzą, czego mogą się spodziewać po nowych właścicielach. Z kolei domownicy niekoniecznie potrafią od razu odczytać sygnał świadczący o tym, że pies potrzebuje wyjść na dwór. Trzeba się więc liczyć z tym, że o poranku na podłodze mogą się znajdować nieprzyjemne niespodzianki.

Uwaga!

Absolutnie nie karcimy za to szczeniaka. Tłumaczymy mu, że nie powinien tak robić i konsekwentnie kontynuujemy trening czystości.

Niszczenie

Niektóre małe psy próbują rozładować ogromny stres związany ze zmianą otoczenia w najprostszy możliwy sposób: niszczą różne przedmioty. Nie robią tego złośliwie – to dla nich metoda rozładowania negatywnych emocji. Może się więc zdarzyć, że po pierwszej nocce zauważymy obgryzione meble, podarte kapcie czy wycieraczkę.

Jest to zupełnie normalne i za takie zachowanie również nie należy psa karcić. Dla bezpieczeństwa można natomiast pousuwać wszelkie cenne przedmioty z zasięgu szczeniaka – przynajmniej na kilka pierwszych nocy pod wspólnym dachem.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie