Życie każdej rodziny, w której pojawia się maleńkie dziecko, zostaje odwrócone do góry nogami. Gwałtownie zmieniają się priorytety, a niektóre dawne nawyki muszą pójść w zapomnienie – przynajmniej na jakiś czas. Noworodek wymaga szczególnej uwagi i pielęgnacji, nic więc dziwnego, że właściciele psów odruchowo próbują odizolować dziecko od zwierzęcia. Nie tędy droga. Noworodek powinien mieć kontakt z psem (a pies z noworodkiem), co ułatwi im nawiązanie silnej więzi w przyszłości.
To bardzo ważne, aby pies wiedział, że nie ma wstępu do konkretnych stref w domu, które będą teraz zarezerwowane dla maluszka. Zwierzak nie powinien przeszkadzać w karmieniu dziecka, a tym bardziej wybudzać go ze snu. Jeszcze przed pojawieniem się noworodka w domu warto poćwiczyć z psem ciche zachowanie. Czworonóg nie powinien głośno szczekać z byle powodu, ale to może oczywiście wymagać treningu.
Jednak wyłącznie pod Twoją kontrolą! Częstym błędem popełnianym przez posiadaczy psa, którzy zostali rodzicami, jest maksymalne odizolowywanie zwierzęcia od dziecka. To zła praktyka. Pies powinien mieć możliwość powąchania noworodka, obejrzenia go, poznania jego naturalnych odruchów. Jeśli od początku dopuścisz czworonoga do świata maluszka, unikniesz chociażby scen zazdrości.
Nie możemy zapominać, że pies to mimo wszystko źródło przeróżnych zanieczyszczeń, bakterii i innych drobnoustrojów. Nie należy go z tego powodu izolować od dziecka, ale pewne minimum zdrowego rozsądku musi zostać zachowane. Pamiętaj, aby nie pozwalać dziecku bawić się zabawkami psa.
Naturalnym odruchem niemowlęcia jest wkładanie wszystkiego buzi. Nie chcesz przecież, aby maluszek zapoznał się ze smakiem psiej piłeczki. Warto również zwiększyć częstotliwość sprzątania w domu – szczególnie ważne jest odkurzanie psiej sierści, która mogłaby zostać połknięta przez bawiące się dziecko.
Nawet jeśli Twój czworonóg jest ostoją spokoju i nigdy nie wydał z siebie żadnego groźnego dźwięku, to nie możesz przewidzieć, jak zachowa się w kompletnie abstrakcyjnej dla siebie sytuacji. Pies może potraktować maluszka jako konkurencję. Lepiej nie testuj jego cierpliwości. Wszelkie zabawy dziecka z psem powinny przebiegać pod Twoją kontrolą. Natychmiast reaguj, gdy zwierzę lub niemowlę posunie się za daleko.
Te proste zasady nie wymagają wcale wielkiego wysiłku, a naprawdę przynoszą świetne rezultaty. Stosuj się do nich, a zanim się obejrzysz, dziecko i pies zostaną przyjaciółmi na całe życie.