Nauka zostawiania psa samego w domu

W życiu każdego właściciela prędzej czy później przyjdzie moment, gdy będzie musiał zostawić pupila samego w domu. Jest to wyjątkowo stresująca sytuacja, i to zarówno dla człowieka, jak i zwierzęcia. Pies, który nigdy wcześniej nie zostawał sam, nie rozumie, dlaczego nie ma obok niego pana. Dlatego przed „debiutem” warto poświęcić trochę czasu na naukę i oswojenie pupila z samotnością. Oto kilka przydatnych rad, które dobrze będzie wykorzystać.

Krok po kroku

Najgorszy scenariusz zakłada, że pies nagle zostanie sam w domu na 8-10 godzin. Jeśli wiesz już, że za jakiś czas pupil będzie musiał sobie poradzić bez Ciebie przez pół dnia, to zacznij go z tym oswajać. Trening polega na stopniowym wydłużaniu okresów samotności. Najpierw zostaw psa w mieszkaniu na 10-15 minut i nasłuchuj z klatki, jak się w tym czasie zachowuje. Każdego dnia wydłużaj okres rozłąki o dodatkowe minuty.

Zabezpieczenie domu

To bardzo ważna kwestia. Pies, który zostaje sam w domu, musi być bezpieczny. Dlatego bezwzględnie usuwamy z jego pola zasięgu wszelkie przedmioty, którymi mógłby się skaleczyć. Później, gdy zwierzak już przywyknie do rozstań z właścicielem, nie będzie to już konieczne. Warto również rozważyć opcję zamknięcia psa w jednym pomieszczeniu, w którym na pewno nic sobie nie zrobi, a przy okazji nie zniszczy wyposażenia. Pamiętamy oczywiście o zostawieniu pupilowi miski świeżej wody i zabawek.

Nuda najgorszym wrogiem

Psy, które są przyzwyczajone do zostawiania w pustym domu, poświęcają ten czas na spanie. Na początku jednak raczej nie będzie to tak wyglądać. Zwierzak szybko zacznie się nudzić, a to, jak wiadomo, sprzyja wpadaniu do głowy głupich pomysłów. Dlatego zostawiając psa samego warto udostępnić mu jakieś zabawki. Bardzo ważne jest również, aby zwierzak miał kontakt z czymś, co przypomina mu właściciela – może to być chociażby stary sweter, czapka czy nawet kapcie.

Co z potrzebami fizjologicznymi?

Ten problem spędza sen z powiek właścicielom, którzy mają po raz pierwszy zostawić psa samego w domu na dłuższy czas. Spokojnie – jeśli pupil jest nauczony czystości, to raczej o tym nie zapomni. Z naciskiem na „raczej”. Aby zminimalizować ryzyko zastania przykrej niespodzianki po powrocie do domu, warto wyłożyć podłogę w pomieszczeniu, w którym zostanie zamknięty pies, gazetami.

Bardzo ważne jest również, aby jeszcze rano zafundować pupilowi dłuższy spacer, podczas którego nie tylko załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, ale także straci trochę energii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie