Największe bzdury na temat psów, jakie kiedykolwiek zdarzy Ci się usłyszeć

Psy od wieków są motywacją do tworzenia przeróżnych mitów, zmyślonych historii i zwykłych kłamstw, które mają do nich zniechęcić ludzi. Na szczęście globalnie te próby nigdy się nie powiodły i dziś psy należą do absolutnie najpopularniejszych zwierząt domowych. Nadal jednak tu i ówdzie można natrafić na opinie, które są tak absurdalne, że trudno je nazwać inaczej niż zwykłymi bzdurami. Tobie też zdarzyło się je usłyszeć?

Owczarki niemieckie rozumieją tylko po niemiecku

Taką opinię należy traktować wyłącznie w kategoriach żartu, bo przecież oczywiste jest, że to wierutna bzdura. Psy w ogóle nie znają żadnych języków, a uczą się jedynie specyficznych dźwięków, wymowy i tembru głosu, a więc elementów charakterystycznych dla poszczególnych dialektów i języków. Do owczarka niemieckiego nie musisz więc mówić „Ja” i „Nein”.

Psy nie rozróżniają kolorów

Do niedawna było to wręcz uznawane za pewnik, ale najnowsze badania jednoznacznie wykazały, że psy widzą kolory, jednak nie w taki sposób, jak ludzie. Barwy rozróżniane przez czworonogi są wyraźnie pastelowe i lekko przytłumione. Nie jest natomiast prawdą, jakoby psy widziały świat w czarno-białym kolorze.

Psy są odporne na ból

Tę opinię może wygłosić jedynie ktoś pozbawiony rozumu lub sadysta. Pies, jak każde inne zwierzę, ma układ nerwowy, a to oznacza, że jak najbardziej odczuwa ból. Dlatego nie wolno go w żaden sposób krzywdzić, zostawiać na mrozie bez miejsca do schronienia czy kazać chodzić po rozgrzanym asfalcie. Psy od ludzi różni natomiast to, że czworonogi starają się nie okazywać bólu, co jednak wcale nie oznacza, że nie cierpią.

Psy są wszystkożerne

Jeśli mielibyśmy to zdefiniować jako zdolność do zjedzenia czegokolwiek, to człowiek także jest wszystkożerny. Czy jednak zjesz coś, o czym wiesz, że Ci zaszkodzi? Raczej nie, prawda? Dlaczego zatem podejrzewasz, że Twojemu psu jest wszystko jedno? Literalnie psy są mięsożerne, jednak w warunkach domowych mogą też przyjmować pokarmy roślinne. Absolutnie zabronione jest natomiast podawanie pupilowi takich produktów, jak czekolada, cebula, winogrona czy alkohol.

Starego psa nie uczy się nowych sztuczek

Owszem, podeszły wiek nie jest najlepszym momentem na to, aby rozpocząć szkolenie, jednak wcale nie jest tak, że stary pies niczego się już nie nauczy. Przez tę nieprawdziwą opinię w schroniskach na nowy dom bezskutecznie czekają tysiące mocno dorosłych psów. Nikt ich nie chce, bo ludzie boją się, że pies nie nauczy się już czystości, posłuszeństwa czy nie zaakceptuje dzieci.

Mamy nadzieję, że sam nie wierzysz w te bzdury, a jeśli kiedykolwiek zobaczysz osobę wypowiadającą tego typu opinie, kulturalnie wyprowadzisz ją z błędu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie