Na pewno nie chcesz, aby Twój pies się kiedyś zgubił. Stosuj się do tych zasad!

Zgubienie się psa to zawsze ogromny problem dla właściciela. Nie chodzi tylko o dojmujące uczucie straty i lęku losy przyjaciela. Pies, który nie jest kontrolowany przez swojego pana, może też być potencjalnie niebezpieczny dla innych. Dlatego lepiej chuchać na zimne i zrobić wszystko, aby do takiej sytuacji nigdy nie doszło. Jak możesz uchronić psa przed zgubieniem się np. podczas spaceru? Oto podstawowe zasady, które musi znać każdy właściciel.

Naucz psa przychodzenia na zawołanie

Wyćwiczenie komendy „wracaj” lub „do nogi” jest absolutną podstawą. To ćwiczenie trzeba powtarzać do znudzenia, stopniowo zwiększając poziom trudności. Nie zadowalaj się tym, że pies pokornie wraca do Ciebie w domowym ogródku czy na pustej polanie. Sprawdź, czy podobnie będzie, gdy wokół pojawią się różne „rozpraszacze” w postaci innych psów, ludzi, samochodów etc.

Pamiętaj!

Nigdy nie spuszczaj psa ze smyczy, zanim nie opanuje perfekcyjnie komendy powrotu.

Nagradzanie za przychodzenie

To oczywiste, że system nagród należy stosować na etapie uczenia psa przychodzenia do nogi na zawołanie. Wielu właścicieli uznaje jednak, że gdy pupil się już tego nauczy, dalsze noszenie smakołyków można już sobie darować. Nic bardziej mylnego. Psy mają krótką pamięć, dlatego te najważniejsze nawyki trzeba w nich do znudzenia utrwalać.

Rada

Raz na jakiś czas „odpytaj” psa z komendy „do nogi” i sprawdź, czy jej nie zapomniał. Gdy grzecznie i bez wahania przybiegnie do Ciebie, nagródź go smakołykiem.

Nie zostawiaj psa samego

A przynajmniej nie rób tego notorycznie i na długi czas. Szczególnie ważne jest, by nie zostawiać psa przywiązanego pod sklepem. Jest to znakomita okazja dla porywaczy, którzy polują na przedstawicieli modnych ras. Jeśli więc planujesz większe zakupy, psa zostaw w domu.

Zabezpiecz teren wokół domu

Jeśli mieszkasz w domu z ogrodem, to oczywiście umożliwiasz psu swobodne wychodzenie na świeże powietrze. Dobrze będzie jednak sprawdzić, czy przypadkiem pupil nie ma sposobności, by wydostać się na zewnątrz. Nie ignoruj nawet niewielkich dziur w siatce. Pamiętaj, że ogrodzenie powinno mieć wysokość minimum 1,8 metra i nie może być ostro zakończone.

Bardzo ważne jest też to, aby nie spuszczać psa ze smyczy w gwarnych miejscach i w lesie – pupil może puścić się za zwierzyną i stracić orientację, co oczywiście spowoduje jego zgubienie się. Nie zapomnij również o doczepieniu do obroży psa tabliczki ze swoim numerem telefonu oraz o zaczipowaniu czworonoga. To umożliwi służbom szybkie odnalezienie właściciela.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie