Masz w domu psiego „żebraka”? Sprawdź, jak oduczyć go skomlenia o smakołyki

Psy to wyjątkowo cwane zwierzęta. W lot łapią, że da się coś wywalczyć u właściciela, jeśli tylko zastosuje się odpowiednie sztuczki. Świetnym dowodem na potwierdzenie tej tezy jest zjawisko żebrania przy stole. Mnóstwo psów skomle o smakołyki z pańskiego stołu, jednak pamiętajmy, że takie zachowanie nie jest wcale pocieszne, a wyłącznie irytujące. Na dłuższą metę może też być niebezpieczne dla samego psa – podjadanie między posiłkami jest jedną z głównych przyczyn otyłości u zwierząt domowych. Jak więc oduczyć pupila żebrania? Mamy kilka prostych sposobów.

Nie ulegaj

To podstawowa metoda, która jednak wymaga dużo samozaparcia. Pies żebrze o jedzenie, bo został tego nauczony i – przykro nam to pisać – jest to Twoja wina. Pamiętasz nie niewinne kawałki szynki serwowane pupilowi prosto ze stołu? Nie dziw się więc, że pies próbuje wykorzystywać Twoje miękkie serce. Oduczanie żebrania trzeba więc zacząć od postawienia twardego veta. Nie ulegaj, nie dawaj dyspensy.

Ignorowanie

Ta metoda jest bardzo skuteczna, jednak działa dopiero po dłuższym czasie. Pies tak łatwo się nie podda. Będzie obchodzić stół wyszukując słabych punktów, czyli domowników, którzy w końcu dadzą się złamać. Ustalcie więc, że absolutnie nie serwujecie psu jedzenia ze stołu. Udawajcie, że go nie ma, że nie słyszycie jego skomlenia. Pupil prędzej czy później się znudzi i znajdzie sobie inne zajęcie.

Wspólne godziny posiłków

Aby odciągnąć uwagę psa od stołu domowników, warto mu w tym samym czasie podać posiłek w misce. To bardzo sprytny i wyjątkowo skuteczny sposób. Najedzony pies odczuwa mniejszą potrzebę skubnięcia jakiegoś smakołyka. Jeśli z różnych powodów nie możecie spożywać posiłków w tym samym czasie, odciągnij uwagę psa czymś innym – np. zostaw go w pokoju z ulubioną zabawką.

Zamknięcie w innym pomieszczeniu

Metoda może dość barbarzyńska, ale bywa, że po prostu nie ma innego sposobu. Jeśli pomimo usilnych prób pies nadal wciela się w rolę żebraka i nie daje domownikom spokojnie zjeść posiłku, należy go odseparować. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy przyjmujemy gości. Nikt nie chce widzieć pod swoimi nogami psa, który błagalnym wzrokiem prosi o jedzenie.

Jeśli natomiast pies jest doskonale nauczony warowania, należy na czas jedzenia posiłków nakazać mu pozostanie np. w legowisku i przywołać go dopiero po skończeniu obiadu czy kolacji – oczywiście nagradzając za posłuszeństwo.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie