Mały, ale wariat! Dlaczego małe psy bywają agresywne?

Yorki, Jack Russel terriery, nawet chihuahua – z pozoru słodkie i grzeczne, w rzeczywistości potrafią nieźle dać się we znaki całemu otoczeniu. Wyjątkowa agresja u małych psów to jedna z największych zagadek, z jakimi zmagają się behawioryści. Nikt do końca nie wie, dlaczego maluch potrafi rzucić się do gardła o wiele większemu osobnikowi, co nie dość, że wygląda komicznie, to jeszcze może się skończyć tragicznie dla agresora. Oto kilka najbardziej prawdopodobnych przyczyn.

Dużo szczeka, bo się boi

Agresywne zachowanie u małych psów zwykle jest reakcją na strach. Maluch w obecności większego psa czuje się po prostu niepewnie, dlatego szczekając i podskakując daje do zrozumienia, że wolałby być teraz gdzieś indziej. Przypomina to zachowania charakterystyczne dla świata ludzi. Często na zdenerwowanie reagujemy gadulstwem, a jeśli padniemy ofiarą napadu, próbujemy grozić przestępcy lub błagamy go o nierobienie nam krzywdy.

Rada

W takiej sytuacji nie należy wzmacniać niepożądanego zachowania psa. Lepiej szybko zmienić trasę spaceru i spokojnie odejść, bez chwalenia, ale i bez ganienia pupila.

Kwestie pokoleniowe

Ciekawostką, z której nie wszyscy właściciele zdają sobie sprawę, jest fakt, że większość małych ras psów ma wspólnego przodka: terriera. Ten prapies powstał po to, aby doskonale radzić sobie z małymi szkodnikami, takimi jak szczury, tchórzofretki czy nawet krety. Behawioryści podejrzewają więc, że agresywne zachowanie u małych psów może być właśnie spadkiem po terrierze i pierwotnym przeznaczeniu rasy.

Błędy wychowawcze

Niestety, za agresywne zachowanie małych psiaków bardzo często odpowiadają ich właściciele. Działa tutaj prosta zasada: małemu więcej się wybacza. Niewielkie, najczęściej śliczne i słodkie pieski, są pieszczochami i ulubieńcami całego domu. Nawet jeśli są niegrzeczne, to właściciele i tak to bagatelizują. W dodatku ewentualne szkody wyrządzone przez psich mikrusów są tak niewielkie, że mało kto się nimi przejmuje.

Efekt jest taki, że małe psy wiodą sielankowe życie kanapowców i są święcie przekonane, że wolno im praktycznie wszystko. Agresywne zachowanie jest na to najlepszym przykładem. Pies szczeka na wszystko i na wszystkich, bo wie, że pan i tak nie zwróci mu uwagi, ewentualnie będzie się z tego śmiać.

Są różne przyczyny agresji u małych psów i każda z nich jest równie prawdopodobna. Pewne jest jedno: takiego zachowania nie należy akceptować i lepiej walczyć z nim już na etapie szczenięctwa. Później będzie o wiele trudniej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie