Labrastaff: co to za rasa?

Labrastaff to potoczna nazwa określająca mieszańca dwóch popularnych ras psów: Labradora Retrievera i Staffordshire Bull Terriera. Nie jest to rasa „oficjalna”, natomiast w Polsce pojawia się coraz więcej psów pochodzących z tego interesującego „miksu”.

Wygląd

Labrastaff to psy o średniej budowie ciała, których waga waha się od 18 do 27 kg. Zwykle mają umięśnioną i atletyczną sylwetkę oraz krótką sierść w różnych wariantach kolorystycznych: od czarnej, przez czekoladową, aż po szylkretową.

Z wyglądu bardziej przypominają Staffordshire Bull Terriera.

Temperament

Labrastaffy zazwyczaj dziedziczą pozytywne cechy obu ras. Są to zatem psy towarzyskie, niezwykle oddane rodzinie, a przy tym energiczne i odważne. Mogą zatem zainteresować osoby, którym z jednej strony podoba się wygląd Staffordshire Bull Terriera, ale z drugiej nieco obawiających się dominującego charakteru przedstawicieli tej rasy.

Zdrowie

Podobnie jak w przypadku innych mieszańców, Labrastaffy mogą być mniej podatne na pewne choroby genetyczne, natomiast wciąż istnieje tutaj ryzyko występowania chorób typowych dla przedstawicieli ras rodzicielskich: dysplazji stawów biodrowych i łokciowych, alergii skórnych czy problemów z oczami (przede wszystkim postępujący zanik siatkówki).

Pielęgnacja

Labrastaffy mają krótką, łatwą do pielęgnacji sierść, która wymaga jedynie regularnego szczotkowania, aby utrzymać ją w dobrym stanie i zminimalizować linienie. Są to zatem psy bardzo łatwe w utrzymaniu, niewymagające wizyt u groomera.

Podsumowanie

Labrastaff to jedna z najbardziej interesujących propozycji wśród ras hybrydowych, która może szczególnie zainteresować osoby poszukujące psa lojalnego, odważnego, towarzyskiego, łagodnego wobec swojej rodziny, a jednocześnie mogącego stanowić jej obrońcę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie