Krzywdzące stereotypy o psach ze schroniska, w które nie warto wierzyć

Przygarnięcie psa ze schroniska jest wielkim aktem człowieczeństwa. Na szczęście na taki krok decyduje się coraz więcej osób, choć nadal większość przyszłych właścicieli czworonoga nie bierze takiego rozwiązania pod uwagę. Powodem są krzywdzące stereotypy, czy wręcz mity na temat psów ze schroniska, przez które porzucone zwierzaki mają znacznie mniejsze szanse na znalezienie nowego domu. Na pewno sam wielokrotnie spotkałeś się z tymi stereotypami, jednak nie warto w nie wierzyć, bo mają niewiele wspólnego z rzeczywistością. Te najczęściej powtarzane wymieniamy w naszym poradniku.

Psy ze schroniska są agresywne i niestabilne emocjonalnie

To nieprawda, ponieważ takie cechy mogą prezentować również psy rasowe, w tym pochodzące z rzekomo bardzo dobrej hodowli. Agresja i niestabilność emocjonalna są bardziej efektem błędów popełnionych na etapie wychowania. Nie można generalizować i twierdzić, że każdy zwierzak przygarnięty ze schroniska będzie sprawiać problemy. Psy trafiają w takie miejsca z różnych powodów, w tym zupełnie obiektywnych i nie musi to mieć związku z cechami ich charakteru.

Pies ze schroniska może być groźny dla dziecka

Kolejny krzywdzący mit, który rozpowszechniają osoby niemające pojęcia o wychowywaniu psa. Agresja w stosunku do dziecka może być spowodowana czymkolwiek, ale zawsze wymaga to dokładnej analizy – najlepiej przy wsparciu doświadczonego behawiorysty. Poza tym opiekunowie w schroniskach doskonale wiedzą, które psy akceptują lub wręcz uwielbiają dzieci, dlatego podając taki argument z pewnością można liczyć na wskazanie pupilów idealnie spełniających kryteria przyszłych właścicieli.

Bezdomny pies nie zaakceptuje nowego środowiska

A jaki miałby być tego powód? Przecież większość psów żyjących w schronisku non-stop marzy o tym, aby znaleźć nowy dom. Są gotowe zaakceptować każde warunki, byle tylko wyrwać się z tego więzienia i mieć znów bliski kontakt z człowiekiem.

Będzie niszczyć!

Przepraszamy za dosadność, ale to wierutna bzdura. Pies niszczy przedmioty, w tym wyposażenie domu, bo się nudzi i nie ma tutaj znaczenia, czy pochodzi ze schroniska czy z ekskluzywnej hodowli. Jeśli właściciele nie są w stanie zapewnić mu dostatecznej ilości bodźców, co raczej powinni przemyśleć pomysł posiadania psa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie