Kiedy nie należy wypuszczać psa do ogrodu?

Przydomowy ogród jest idealnym miejscem do aktywnego spędzania czasu z psem. Warto natomiast wiedzieć, że są sytuacje, w których należy się wstrzymać z wypuszczaniem psa do ogrodu – czy to dla jego dobra, czy w celu zadbania o estetyczny wygląd terenu wokół domu. Kilka takich sytuacji omawiamy w naszym poradniku.

Po rozsypaniu nawozów

Psa absolutnie nie należy wypuszczać do ogrodu krótko po rozsypaniu nawozów, szczególnie do trawy. Nie dość, że sam nawóz może być niebezpieczny dla pupila, to jeszcze jego grudki mogą się przyczepiać do psich łap i spowodować jakąś infekcję czy bolesne podrażnienia. Pies może wrócić do ogrodu dopiero po tym, jak nawóz całkowicie się rozpuści.

Po opryskach

Jeśli stosujesz w ogrodzie opryski chemiczne, na przykład przeciwko chwastom, to krótko po dokonaniu oprysków nie pozwalaj psu przebywać na terenie wokół domu. Przez kilka dni, zanim substancja nie zostanie wchłonięta przez rośliny, pies powinien wychodzić na spacery poza posesję.

Po wysianiu trawy

Niezależnie od tego, jak ruchliwy jest Twój pies, to i tak jego obecność w ogrodzie spowolni kiełkowanie trawy, a nawet może spowodować, że pojawią się łyse fragmenty. Pies po prostu zadepcze młode źdźbła. Dlatego planując założenie trawnika warto zdecydować się albo na trawę z rolki, albo przez około 3-4 tygodnie nie wypuszczać psa do ogrodu.

Po zasadzeniu młodych roślin

Tutaj mamy do czynienia z podobną sytuacją, jak w przypadku świeżo wysianej trawy. Pies nie będzie zwracać uwagi na to, że właściciele właśnie posadzili młode rośliny i prawdopodobnie zacznie je deptać czy trącać podczas biegania po ogrodzie. Warto więc wstrzymać się z wypuszczaniem pupila do ogrodu przez kilkanaście dni od zasadzenia roślin, dając im czas na ukorzenienie się.

Przed wykonaniem ogrodzenia

Jeśli masz już przydomowy ogród, ale do tej pory posesja pozostaje nieogrodzona, to nie należy wypuszczać psa samego z domu. Istnieje wysokie ryzyko, że zwierzę pobiegnie za kotem czy ptakiem i wpadnie pod samochód lub po prostu się zgubi. Najpierw ogrodzenie, później swoboda w ogrodzie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie