Jak zapoznać ze sobą psy?

Klasyczna sytuacja. Idziemy sobie na spacer z pupilem, aż tu nagle z oddali widzimy sąsiada trzymającego na smyczy nowego psa. To naturalne, że chcemy, aby zwierzaki się ze sobą zapoznały. Pamiętajmy natomiast o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa. Takie zapoznanie „na siłę” może się niestety skończyć małą awanturą. Jak zatem zapoznać ze sobą psy, by w najgorszym razie się tolerowały, a w najlepszym zostały dobrymi kumplami? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Neutralny grunt

Podstawową zasadą jest to, aby zapoznania nigdy nie planować na gruncie doskonale znanym jednemu z psów, natomiast obcym drugiemu. Czyli: nie przyprowadzamy psa do domu znajomego, bo to z pewnością nie będzie dla niego przyjemne doświadczenie. Grunt powinien być neutralny, czyli może to być np. lokalny kynopark, las, park, polana leśna etc. Dzięki temu żaden z psów nie będzie mieć psychologicznej przewagi nad drugim, co zminimalizuje ryzyko okazania swojej dominacji.

Spacer bez smyczy

Zapoznanie się psów trzymanych na smyczy przez właścicieli sprawdza się tylko na krótką metę. Docelowo konieczne będzie pozwolenie czworonogom na swobodną zabawę, ganianie za sobą, może nawet delikatne zaczepki. Pies na smyczy czuje się dużo pewniej, bo ma oparcie w swoim właścicielu – nie zachowuje się więc w 100% naturalnie. Warto zatem wybrać się ze zwierzakami na jakiś zamknięty teren, na którym będziemy nad nimi w pełni panować, a jednocześnie damy im szansę zaprzyjaźnienia się podczas zabawy.

Stała obserwacja ze strony obu właścicieli

Częstym błędem popełnianym przez właścicieli chcących zapoznać ze sobą psy jest zostawianie ich samopas. Nawet jeśli zwierzaki nie są agresywne, bardzo dobrze dogadują się z innymi psami, to nigdy nie możemy mieć pewności, że w przypadku tej znajomości będzie dokładnie tak samo. Lepiej nie ryzykować, że jeden z psów postanowi zdominować drugiego, w efekcie czego zacząłby się zachowywać agresywnie, zaczepiać, nawet kąsać „rywala”. Właściciele muszą stale obserwować swoich pupilów i reagować na wszelkie nieakceptowane zachowania.

Rezygnujemy z zabawek

Na etapie zapoznawania psów ze sobą nie dajemy im żadnych zabawek, a już szczególnie takich, które mogą budzić agresję, jak piłki czy szarpaki. Czworonogi mogą chcieć o nie rywalizować, co skończy się karczemną awanturą. Na początek psy powinny bawić się ze sobą, ewentualnie korzystać z naturalnych atrakcji wokół siebie, jak drzewa, doły, rowy czy patyki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie