Jak się bawić z psem na śniegu? Sprawdź te propozycje!

Zabawy na śniegu są świetną rozrywką dla naszych pupilów. Co prawda w ostatnich latach z tym śniegiem było w Polsce krucho, ale początek 2021 roku nadrobił zaległości. W wielu regionach kraju spadło nawet kilkadziesiąt centymetrów białego puchu, co warto wykorzystać do zaktywizowania swojego zwierzaka. Sprawdź tych kilka pomysłów na zabawy z psem na śniegu!

Kulig

Od razu zaznaczamy: ta zabawa wchodzi w grę jedynie w sytuacji, gdy pies jest silny i w 100% zdrowy. Do kuligu świetnie nadają się przedstawiciele takich ras, jak husky, akita, owczarek niemiecki, berneński pies pasterski czy nawet labrador. Pies ma dużą frajdę z tego, że ciągnie na sankach właściciela.

Kilka wskazówek a propos tej zabawy:

  • Nigdy nie pozwalamy, aby pies ciągnął na sankach samo dziecko;
  • Kulig organizujemy w odludnym miejscu, np. na pustej łące czy zamkniętej ulicy osiedlowej;
  • Pies musi mieć zapewniony dostęp do wody;
  • Kulig wymaga odpowiedniej warstwy śniegu, aby nie dochodziło do sytuacji, w której pies męczy się z ciągnięciem sanek po asfalcie czy kamieniach;

Aportowanie śnieżek

To rewelacyjna zabawa, w którą wciągnie się każdy pies. Aportowanie śnieżek pozwala zagospodarować energię pupila i solidnie go zmęczyć. Pamiętajmy tylko, że w przypadku przedstawicieli ras dużych i olbrzymich należy unikać zmuszania psa do wysokich podskoków, ponieważ nie jest to zdrowe dla jego stawów.

Tropienie

Jeśli Twój pies lubi tropić różne poukrywane przedmioty w domu, to na pewno będzie zachwycony mogąc ich szukać w śniegu. Spokojnie: psi węch jest na tyle rozwinięty, że zwierzak bez trudu powinien sobie poradzić z odszukaniem np. smakołyka w białej pryzmie. Staraj się pochować rzeczy w różnych częściach ogrodu czy łąki, aby zmotywować psa do maksymalnego wysiłku.

Tarzanie się w śniegu

To również bardzo fajna, a przy tym niewymagająca inwencji zabawa. Jeśli tego śniegu jest rzeczywiście dużo, to wspólne tarzanie się w nim zapewni mnóstwo frajdy zarówno psu, jak i właścicielowi. Dodatkową zaletą jest fakt, że przy okazji można lekko podczyścić psią sierść – świetnie nadaje się do tego zwłaszcza zmrożony, sypki śnieg.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie