Jak prawidłowo (i bez ryzyka) przywitać się z obcym psem?

Większość właścicieli psów uwielbia czworonogi, także te należące do innych osób. Nic dziwnego, że podczas spaceru wielokrotnie można być świadkiem sytuacji, gdy obcy człowiek próbuje zaprzyjaźnić się z naszym pupilem, a przynajmniej chwilę go pogłaskać. Jeśli Ty także tak robisz, to koniecznie przeczytaj nasz poradnik. Podpowiadamy w nim, jak należy się prawidłowo witać z obcym psem i nie ponosić z tego tytułu ryzyka bycia boleśnie skarconym przez zwierzę.

Zapytaj właściciela

Samowolne podchodzenie do psa i podjęcie próby nawiązania bliskości może być bardzo źle odebrane przez właściciela. Nie wszyscy życzą sobie takich czułości wobec swojego pupila. Dlatego zawsze najpierw zapytaj właściciela, czy zgadza się na pogłaskanie psa. Być może odmówi, ponieważ wie, że jego zwierzak nie akceptuje obcych i bywa wobec nich agresywny.

Jak najmniej emocji

Chcąc się przywitać z obcym psem, rób to powoli i bez nadmiernego okazywania emocji. Po uzyskaniu zgody od właściciela nie przechodź od razu do „ataku”, nie wyciągaj rąk w geście przytulenia, nie rozpływaj się głośno nad urodą czworonoga. To może wywołać u niego stres, a tym samym doprowadzić do agresywnej reakcji na zaczepki.

Zachęć psa do inicjatywy

Idealną formą witania się z obcym psem jest oddanie mu inicjatywy. To zwierzę powinno zrobić pierwszy krok i w ten sposób potwierdzić, że jest zainteresowane kontaktem. Stój spokojnie i zawołaj psa do siebie (dowiedz się, jak się wabi). Jeśli czworonóg podejdzie, możesz przystąpić do kolejnych kroków.

Ręce przy ciele

Największym błędem popełnianym przez osoby witające się z obcym psem jest wyciąganie do niego ręki. Zwierzę może odebrać ten gest, jako próbę zaatakowania go. Nigdy tego nie rób! Ręce trzymaj wzdłuż ciała i czekaj, aż pies sam zbliży się do jednej z dłoni. Wtedy możesz ją delikatnie wyciągnąć w jego stronę, pozwolić się obwąchać i polizać. Gdy pies to zrobi, masz już pewność, że jest otwarty na zapoznanie się z Tobą.

Ukucnij przy psie

Nie zaczynaj pieszczot z pozycji siły, czyli stojąc. To nie jest komfortowy układ dla psa. Lepiej jest przy nim ukucnąć. Pamiętaj, aby nigdy nie patrzeć obcemu psu prosto w oczy – w świecie zwierząt jest to tożsame z rzuceniem wyzwania i prowokowaniem do walki.

Kucając możesz powoli zabrać się za pieszczoty. Nigdy nie zaczynaj od głowy – większość psów, wbrew pozorom, nie lubi głaskania w tym miejscu. Znacznie bezpieczniej jest skierować dłonie w okolice szyi, na boki tułowia i klatkę piersiową.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie