Jak dbać o bezpieczeństwo psa w wielkim mieście?

Widok psa, nawet dużej rasy, w centrum wielkiego miasta nikogo już nie dziwi. Właściciele czworonogów decydujący się na ich posiadanie w warunkach miejskich muszą natomiast pamiętać, że aglomeracja sama w sobie stanowi źródło licznych zagrożeń dla pupila. W naszym poradniku omawiamy kilka zasad dbania o bezpieczeństwo psa w wielkim mieście.

Wybór odpowiedniej trasy spaceru

Na początek przespaceruj się po okolicy bez psa, aby wybrać optymalną trasę. Optymalną, czyli jaką? Ważne, aby była ona wolna od zanieczyszczeń mogących stanowić zagrożenie dla pupila, jak porozbijane butelki, rozlane środki chemiczne etc. Staraj się również wybierać trasy spacerów na uboczu, gdzie nie panuje duży ruch pieszych i samochodów.

Kontroluj stan łap psa po spacerze

Po każdym spacerze poświęć kilka minut na dokładne obejrzenie łap pupila. Szukaj kawałków szkła, metalu, kamieni, a zimą dodatkowo oczyść łapy zwierzaka z soli rozsypywanej na chodnikach, która może drażnić psią skórę.

Uwaga na inne psy

Inne psy mogą stanowić zagrożenie dla pupila, dlatego nie pozwalaj czworonogowi na swobodne podbieganie do obcych osobników. Widząc, że pies jest nerwowy, a w oddali pojawia się potencjalnie agresywny zwierzak, spokojnie zmień trasę, przejdź na drugą stronę ulicy lub zawróć. Lepiej zdusić zagrożenie w samym zarodku.

Nigdy nie puszczaj psa luzem w pobliżu ruchliwej ulicy

Nawet jeśli pies jest doskonale wychowany i natychmiast reaguje na Twoje komendy, to nie możesz mieć 100% pewności, że w kryzysowej sytuacji nie zwycięży jego instynkt, który nakaże mu np. pobiec w kierunku źródła jakiegoś interesującego dźwięku. Pies może się też przestraszyć np. hałasu przejeżdżającej śmieciarki.

Stąd radzimy, aby spacerując z psem po mieście, zwłaszcza w pobliżu ruchliwych arterii, zawsze trzymać pupila na smyczy, a na dłuższe spacery wybierać spokojniejsze miejsca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie