Inteligencja psów

Inteligencja/zdolność uczenia się

 

Punktowa ocena poszczególnych cech osobowości, dokonana przez ekspertów, przeliczana była potem procentowo w systemie ćwiartkowym, co oznacza, że bardzo niska ocena danej cechy wynosiła 25% w porównaniu do innych psów ocenianych pod względem tej cechy (75% lokowało się wyżej), umiarkowanie niska zawierała się pomiędzy 25% a 50% badanych psów, umiarkowanie wysoka ocena to powyżej 50%, najwyżej oceniona pod względem danej cechy grupa plasowała się powyżej 75%, (co oznacza, że 75% wszystkich psów lokowało się niżej).

 

Dane wyraźnie pokazują różnice w profilach osobowościowych poszczególnych grup ras. Zacznijmy od inteligencji (cechy, która u ludzi odpowiada otwartości). Jest miarą zdolności uczenia się i posłuszeństwa, ale zawiera też elementy umiejętności radzenia sobie z rozwiązywaniem problemów. Psy wysoko ocenione pod względem tej cechy powinny stosunkowo szybko uczyć się na poziomie podstawowych kursów szkolenia. Analizując odpowiedzi moich ekspertów, uzyskałem następujący ranking ras pod względem inteligencji (choć grupy ras ocenione podobnie są na mniej więcej tym samym poziomie, te wymienione jako pierwsze uzyskały nieco wyższe oceny):

  • Bardzo wysoka zdolność uczenia się: psy pasterskie, aportery, psy zaganiające, psy do obrony osobistej.

  • Umiarkowanie wysoka zdolność uczenia się: psy pociągowe, wyżły, spaniele, wszechstronne psy myśliwskie.

  • Umiarkowanie niska zdolność uczenia się: psy do polowania na gryzonie, setery, szpice, psy do towarzystwa.

  • Bardzo niska zdolność uczenia się: psy do walk, psy stróżujące, charty, psy gończe.

Jak widać, psy pasterskie i aportery przodują pod względem inteligencji, co doskonale tłumaczy, czemu wszelkie konkursy posłuszeństwa są nieodmiennie zdominowane przez border collie, szetlandy, labradory i golden retrievery. Zgadza się to również z tym, że akurat owczarki niemieckie, labradory i goldeny są powszechnie wykorzystywane jako psy służbowe. Choć przynależność psa do określonej grupy pozwala zupełnie dobrze określić jego inteligencję, to wewnątrz grup istnieją jednak pewne różnice. Na przykład psy do polowania na gryzonie mają umiarkowanie niską zdolność uczenia się, ale zaliczane do nich border teriery plasują się wśród 25 najwyżej ocenianych ras, zaś szkockie teriery są w 25 ocenianych najniżej.

Nie oznacza to wcale, że należy natychmiast rzucać się na poszukiwanie szczenięcia z górnej dwudziestki piątki, ani stawiać krzyżyka na psie zaliczanym do najniżej ocenianej grupy. Posiadanie inteligentnego psa jest samą przyjemnością, jeśli zamierza się z nim pracować i stawiać mu rozmaite zadania, ale ten medal ma i drugą stronę - takie zwierzę uczy się błyskawicznie nie tylko tego, czego chcesz go nauczyć, ale równie szybko chwyta i to, czego wcale umieć nie powinien, i czego w żadnym razie nie zamierzałeś go nauczyć. Pewna właścicielka labradora opowiadała mi, jak to pies, obserwując jej małą córeczkę, nauczył się otwierać szafki i szuflady w kuchni, którymi dziecko uwielbiało tak się bawić. Pies błyskawicznie nauczył się kraść chowane przed nim psie jedzenie. Nie były to wcale umiejętności, które właścicielka chciała mu wpoić, czy tym bardziej doskonalić.

 

„Dlaczego twój pies zachowuje się w ten sposób?”,
 autor Stanley Coren
 wydawnictwo: Galaktyka

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie