Gryzienie różnych przedmiotów jest naturalnym etapem rozwojowym w życiu psa. Doświadczają tego praktycznie wszyscy właściciele, którzy załamują ręce nad kolejną zniszczoną parą butów, kapci, podgryzionymi meblami itd. Czy można temu jakoś zaradzić? Na szczęście tak, a kilka sprawdzonych sposobów omawiamy w naszym poradniku.
Przede wszystkim nie należy folgować psu i pozwalać mu na to, aby gryzł wszystko, co popadnie przy właścicielach. Jeśli widzisz, że pupil zabiera się do gryzienia butów czy mebli, to natychmiast na to zareaguj. Oczywiście nie używaj przemocy – liczy się stanowczość. Daj psu do zrozumienia – na przykład groźnym gestem czy tembrem głosu – że nie akceptujesz takiego zachowania.
Widząc, że pies lada moment zacznie coś gryźć lub już to robi, warto odwrócić jego uwagę. Użyj do tego ulubionej zabawki psa, zachęć go do zabawy, zabierz na spacer. Ważne, aby nie zwlekać z reakcją, ponieważ wówczas pies może uznać, że pochwalasz jego zachowanie i wręcz go za nie nagradzasz.
Pies gryzie nie tylko dlatego, że sprawia mu to frajdę i pozwala ścierać kamień nazębny, ale również z nudów. To dlatego najwięcej szkód w domu powstaje podczas nieobecności właścicieli. Dobrym pomysłem może być zatem poświęcanie psu większej ilości czasu. Rozważ wydłużenie czy zwiększenie częstotliwości spacerów, więcej baw się z pupilem, zapraszaj go do kreatywnych form aktywności.
Jeśli Twój pies jeszcze nie ma swoich zabawek, to koniecznie w nie zainwestuj. Nie musi ich być dużo – ważne, aby były dopasowane do wieku i wielkości psa. Gumowe piłki, zabawkowa kość, sznurek z grubym węzłem – to tylko kilka propozycji, które warto rozważyć.
Takie gryzaki są wykonane z części zwierzęcych – przykładem będzie suszona kość czy ryjek wieprzowy. To super zabawka dla psa, która powinna istotnie ograniczyć problem gryzienia wyposażenia domu. Naturalne gryzaki są pyszne, atrakcyjne pod względem aromatu, wystarczą na długo, a dodatkowo mogą stanowić wartościowe uzupełnienie psiej diety.