Gdy pies drze papier. Jak go tego oduczyć?

Darcie papieru to dla psów, szczególnie młodych, świetna zabawa i nic dziwnego, że wiele osobników wykazuje daleko idące zainteresowanie papierowymi przedmiotami. Gdy właściciel wraca do domu z pracy i widzi efekt „pasji” pupila, może wpaść w prawdziwy szał. Dlaczego psy tak chętnie drą papier nie zwracając uwagi na inne zabawki? Jak oduczyć pupila takiego zachowania? Podpowiadamy.

Darcie papieru to sposób na zaspokojenie instynktu

Młody pies, który interesuje się papierowymi przedmiotami, najprawdopodobniej widzi w tym frajdę, ale to nie jest jedyny powód. Warto zauważyć, że papierowe kartki czy tym bardziej papier toaletowy bardzo łatwo się drą. Dzięki temu pies może odnieść wrażenie, że dosłownie rozszarpuje swoją „ofiarę” na kawałki.

W ten sposób pupil daje upust swoim instynktownym zachowaniom. Pamiętajmy, że jest to zwierzę łowne i jego natura czasami może się odzywać w najmniej spodziewanych momentach.

Właściciel nie powinien się zatem dziwić, że mimo dostępności wielu innych zabawek, pies wybiera właśnie książki, zeszyty, papier toaletowy, ręczniki papierowe i wszystko inne, co jest zrobione z papieru. Zwierzak nie widzi w tym nic złego i może nie do końca rozumieć, dlaczego pan się za to na niego gniewa.

Jak oduczyć psa darcia papieru?

Najłatwiej byłoby schować wszelkie papierowe przedmioty i zamykać łazienkę na klucz, aby pies nie mógł dostać się do papieru toaletowego. Wiadomo jednak, że byłoby to bardzo uciążliwe i generalnie mało wychowawcze. Najlepiej więc zacząć pracę u podstaw.

Przede wszystkim w momencie przyłapania psa na darciu papieru należy stanowczo zwrócić mu na to uwagę. Nie ma natomiast najmniejszego sensu karcić psa w sytuacji, gdy „rozróba” zostaje nakryta wiele godzin później, np. po powrocie do domu z pracy. Pies nie zrozumie, za co tak naprawdę otrzymał burę.

Nie należy bawić się z psem przy użyciu jakichkolwiek papierowych przedmiotów. Trzeba konsekwentnie zabraniać pupilowi darcia papieru pod jakąkolwiek postacią. Dobrym rozwiązaniem może być danie psu substytutu w postaci jakiejś atrakcyjnej zabawki z gumy czy włóczki, na której zwierzę będzie mogło się wyżyć.

Jeśli właściciel podejrzewa, że pies drze papier z nudów, to powinien tak zorganizować sobie obowiązki, by móc poświęcić pupilowi nieco więcej czasu. Dłuższy spacer na pewno zmęczy psa do tego stopnia, że odejdzie mu ochota na wszelkie psoty.

Konsekwencja to słowo-klucz w przypadku procedury oduczania psa darcia papieru. Ma ono zastosowanie w całym procesie wychowawczym – także w tak prozaicznych sytuacjach.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie