Dlaczego pies patrzy Ci w oczy w czasie defekacji?

To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli czworonogów i wbrew pozorom nie jest ono aż tak banalne i nic nieznaczące. Pies ma bardzo konkretny powód, dla którego patrzy Ci głęboko w oczy w czasie defekacji. Co więcej, nie powinieneś w tym momencie odwracać wzroku, bo Twój pupil najzwyczajniej w świecie potrzebuje Twojej uwagi. Dowiedz się, dlaczego.

Szukanie wsparcia

Większość psów patrzy swoim właścicielom w oczy w czasie defekacji, bo w ten sposób czują się pewniej. Zwróć uwagę na pozycję, jaką w tej intymnej chwili przyjmuje Twój pupil. Jest całkowicie bezbronny i nie byłby w stanie zareagować na napaść, gdyby ta się przytrafiła. Właśnie dlatego zwierzę wodzi za Tobą wzrokiem, bo wie, że w razie potrzeby jesteś gotów do jego obrony.

Zamiast więc odwracać się do psa plecami, postaraj się wytrzymać chwilę i odwzajemnij spojrzenie. To pomoże Twojemu pupilowi w zdrowym i szybkim wypróżnieniu się. Tak naprawdę powinieneś się cieszyć, że pies szuka Twojej obecności w chwili defekacji, bo świadczy to o jego bezgranicznym zaufaniu do Ciebie.

Warto wiedzieć

Patrzenie w oczy właściciela w czasie defekacji jest charakterystyczne dla psów puszczanych luzem. Zwierzę upewnia się w ten sposób, że jesteś w pobliżu i chronisz je przed potencjalnymi napastnikami. Psy trzymane na smyczy rzadziej szukają wzroku pana.

Nie wszystkie psy tak robią

Jeśli Twój pies woli defekować w miejscu odosobnienia i np. za każdym razem ucieka za przysłowiowy krzaczek, to także jest to zachowanie w 100% normalne. Wynika ono jednak nie z potrzeby intymności (psy raczej nie odczuwają wstydu), ale znalezienia przestrzeni, w której zwierzę może się skryć przed zagrożeniem.

A jeśli Twojemu pupilowi jest wszystko jedno i załatwia się bez patrzenia na Ciebie oraz na widoku innych ludzi i zwierząt, świadczy to o jego pełnej akceptacji dla otoczenia. Zwierzę ma przekonanie, że nic złego nie może go tu spotkać. Tak zachowują się przede wszystkim psy po prawidłowej socjalizacji, mające na co dzień kontakt z innymi osobnikami.

Nie wpływaj na naturę swojego psa

Zmiana zachowania pupila w czasie defekacji jest zwyczajnie niemożliwa. Nie strofuj psa, jeśli koniecznie chce patrzeć Ci w oczy – to mogłoby go niepotrzebnie zestresować i sprawić, że w przyszłości będzie mieć problemy z załatwianiem się.

Jeśli pies ma potrzebę schowania się za krzaczkiem – pozwól mu na to. Nie powstrzymuj go też przed wypróżnianiem się na środku parku. Gdy skończy, po prostu po nim posprzątaj i kontynuuj spacer. Sam nie chciałbyś, aby ktokolwiek narzucał Ci, gdzie i kiedy masz się załatwić, prawda?

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie