Większość właścicieli decyduje się kupić swojemu pupilowi wygodne legowisko. Ma to walor zarówno praktyczny (łatwiejsze utrzymanie porządku w mieszkaniu czy w domu), ale także wychowawczy (łatwiej będzie wyegzekwować na psie, aby nie „pakował się” do łóżka czy na kanapę, jeśli sobie tego nie życzymy). Zdarzają się jednak sytuacje, w których pomimo sprawienia psu pięknego, wygodnego legowiska, zwierzak i tak nie chce z niego korzystać. Jak zrozumieć uparciucha? Dlaczego pies nie chce spać w swoim legowisku? Kilka możliwych przyczyn wymieniamy w naszym poradniku.
To najbardziej prozaiczny, a jednocześnie całkiem prawdopodobny powód, dla którego pies nie akceptuje swoje legowiska. Jeśli jest ono za małe, to pupilowi jest w nim po prostu niewygodnie. Nie jest prawdą, że pies wyśpi się gdziekolwiek. Ten przyzwyczajony do komfortu zawsze będzie kręcić nosem na coś, co jest źle dopasowane do jego wielkości.
Na ten powód szczególną uwagę powinni zwrócić właściciele, którzy zauważyli, że pies przestał korzystać z niegdyś bardzo lubianego legowiska. Może się okazać, że wymaga ono solidnego odświeżenia lub wręcz wymiany. Podobnie jest z nowiutkimi legowiskami z najniższej półki cenowej, które mogą wydzielać nieprzyjemny dla psa zapach chemii i klejów.
Umiejscowienie legowiska ma bardzo duży wpływ na to, czy zwierzak je zaakceptuje. Jeśli właściciel umieści je np. w przedpokoju, gdzie panuje duży ruch, to psu trudno będzie się tam wypoczywało. Legowisko nie powinno być również umieszczane z dala od domowników, np. w piwnicy. Pies ma naturalną potrzebę bliskości z człowiekiem i z pewnością nie będzie się mu uśmiechać spanie w całkowitej izolacji.
Ten problem często dotyczy psów, które zostały przygarnięte ze schroniska lub po prostu mają naturalną potrzebę ogromnej bliskości. Takie zwierzaki traktują spanie w legowisku, jako torturę i za wszelką cenę będą szukać okazji do tego, aby położyć się ze swoim właścicielem. Tutaj nie ma innej drogi, niż wykonanie ciężkiej pracy mającej na celu przyzwyczajenie psa do zostawania w samotności. Jeśli natomiast zostaną popełnione błędy wychowawcze polegające na tym, że pies jest kuszony spaniem w łóżku czy na kanapie, to trudno się dziwić, że później kompletnie ignoruje legowisko.