Dlaczego pies nagle stał się agresywny?

Problem przedstawiony w tytule jest bardzo poważny i zmaga się z nim wielu właścicieli. Nagłe przejawy agresji u psa, zwłaszcza takiego, który do tej pory był oazą spokoju, pieszczochem i kochał wszystko, co żyje, muszą niepokoić. Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne, ale jedno jest pewne: nigdy nie należy tego bagatelizować i przechodzić nad tym do porządku dziennego. Sprawdź, jakie mogą być powody, dla których pies nagle stał się agresywny.

Choroba

Nagłe wybuchy agresji mogą mieć związek z tym, że organizm psa toczy jakaś choroba – i to niekoniecznie fizyczna. Takie zachowanie jest dość charakterystyczne dla czworonogów, które cierpią na przykład na demencję lub doznały jakiegoś urazu neurologicznego, w wyniku czego nie poznają swoich właścicieli, domu, czują się zagrożone. Nic dziwnego, że pies reaguje w najprostszy, instynktowny sposób – po prostu zachowuje się agresywnie, by zminimalizować ryzyko ataku na siebie.

Absolutnie nie można więc takiego zachowania lekceważyć. Jeśli pies od kilku dni przejawia wyraźne oznaki agresji, a w dodatku nie pozwala się do siebie zbliżyć, należy pilnie wybrać się z nim do weterynarza.

Ból

Agresja u zwierząt bywa typową reakcją na ból. W ten sposób pies chroni się przed potencjalnym zagrożeniem ze strony napastników, którzy mogliby chcieć wykorzystać jego słabość. Nie ma tutaj znaczenia fakt, że psa otaczają tylko kochający go ludzie – natura robi swoje.

Nieakceptowane przez psa zmiany

Coś, co dla człowieka może się wydawać mało istotne czy w ogóle nie być przez niego zauważone, dla psa potrafi mieć ogromne znaczenie. Choć psy nie są aż tak przewrażliwione na punkcie zmian, jak chociażby koty, to jednak może się zdarzyć, że czworonóg zareaguje agresją na wydarzenia, które nie są przez niego akceptowane. Dobrym przykładem będzie tutaj pojawienie się nowego członka rodziny.

Klasyką gatunku jest przejawianie agresywnego zachowania w momencie, gdy wszyscy domownicy zaczynają się skupiać na „ludzkim szczenięciu”. Pies jest po prostu zazdrosny, a agresja to dla niego dobry sposób, aby zwrócić na siebie uwagę. Takiego zachowania oczywiście nie można akceptować, ponieważ zawsze istnieje ryzyko, że pies może skierować swoją agresję na niemowlę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie