Czy doberman to dobra rasa dla dzieci?

Doberman nie jest pierwszym skojarzeniem jakie przychodzi na myśl w kontekście psa rodzinnego. Ta rasa jest mocno skrzywdzona przez stereotypy. Na szczęście coraz więcej osób dostrzega jej piękno, a także nieprzeciętną inteligencję i wierność dobermanów. Czy jednak ta rasa rzeczywiście nadaje się dla dzieci?

Doberman może być psem rodzinnym

Od razu odpowiedzmy na postawione w tytule pytanie. Tak, doberman jak najbardziej sprawdzi się w roli psa rodzinnego i super dogada się z dziećmi. Musimy tylko pamiętać o jednym: jest to rasa cechująca się wysokim poczuciem niezależności, co w praktyce oznacza, że doberman nie jest i nigdy nie będzie typem dużej maskotki, która cierpliwie zniesie każdą torturę ze strony dziecka.

Jeśli masz małe dzieci, to Twoim obowiązkiem jest po pierwsze: nauczyć je, że psa nie wolno do niczego zmuszać i mu się naprzykrzać, a po drugie: kontrolować wspólne zabawy. Dziecko, szczególnie małe, nie może zostawać z dobermanem sam na sam, a już na pewno nie na samym początku znajomości.

Inteligentny, ale wymaga stanowczości

Dobermany są psami wręcz słynącymi z inteligencji. To jedna z najmądrzejszych ras, co jednak ma również swoje ciemne strony. Otóż doberman nie jest tak pokorny jak chociażby labrador i może próbować zdominować innych członków rodziny.

Tutaj wielką rolę do odegrania ma lider stada (czyli rodziny). Doberman zawsze wybiera sobie jedną osobę, której pozostaje dozgonnie wierny i to ona musi wyznaczać mu granice postępowania.

Niezbędne jest udanie się z psem na szkolenie

Doberman będzie wspaniałym członkiem rodziny, o ile przejdzie choć podstawowe szkolenie z posłuszeństwa. Nie zapominajmy, że jest to duży pies, który ma niezły charakterek. Ułożenie go już w wieku szczenięcym, najlepiej pozytywnymi metodami, praktycznie gwarantuje, że zyskamy cudownie rodzinnego psa, który za swoim stadem – dosłownie – skoczy w ogień.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie