Co zrobić, aby pies nie rozsypywał karmy?

Mając psa trzeba się pogodzić z tym, że raczej nie uda się utrzymać perfekcyjnego porządku w domu. Zwierzę nie tylko linieje, wnosi do środka piasek i inne nieczystości z dworu, ale też chlapie wodą z miski i oczywiście rozsypuje karmę w trakcie jedzenia. Niektóre psy jedzą tak chaotycznie, że karma ląduje dosłownie wszędzie, również pod meblami, gdzie po czasie zaczyna brzydko pachnieć. Jak temu zapobiec? Oto kilka prostych sposobów.

Nasypuj mniej karmy

Prozaicznym powodem, dla którego każdy posiłek psa kończy się wielkim bałaganem wokół miski, jest to, że po prostu nasypujesz zbyt dużo karmy. Nie rób tego na oko, ale kup miarkę w postaci plastikowego kubeczka, która pozwoli łatwo i dokładnie odmierzać ilość jedzenia dla pupila. Zmniejszy to również ryzyko nadwagi i otyłości u psa.

Wymień miskę na większą

Jeśli obecnie porcja karmy, jaką podajesz psu, wypełnia miskę po brzegi, to prawdopodobnie naczynie jest zbyt małe. Warto więc wymienić miskę na nieco większą, co nie tylko zapobiegnie rozsypywaniu granulek, ale też zapewni psu lepszy komfort jedzenia.

Postaw miskę na dywaniku/wycieraczce

To prosty sposób na to, aby granulki karmy rozsypywanej przez psa nie turlały się po podłodze i nie wpadały w różne zakamarki. Poza tym dywanik lub wycieraczka zapobiegnie przesuwaniu się miski oraz poprawi estetykę miejsca, w którym pies je.

Dostosuj karmę do wielkości psa

Rozsypywanie karmy może być również spowodowane tym, że pies nie jest w stanie nabierać jej do pyska, ponieważ granulki są zbyt duże lub za małe. Wybierając karmę warto zwrócić na to uwagę. Z doświadczenia wiemy, że mniej problematyczne pod względem rozsypywania są karmy o większej średnicy, w formie krokiecików.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie