Co mogą Ci przekazać oczy psa?

Mawia się, że oczy są zwierciadłem duszy. Okazuje się natomiast, że warto je obserwować nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt, w szczególności u psów. Oczy naszych pupilów mogą powiedzieć wiele na temat zarówno ich stanu zdrowia, jak i samopoczucia czy po prostu stosunku do danego człowieka. Oto kilka podstawowych informacji, jakie można wyczytać z psich oczu.

Mętny wzrok u psa

Zacznijmy od objawu, który na pewno powinien zaniepokoić właściciela. Jeśli zauważasz, że wzrok psa jest mętny, nieobecny, a do tego zwierzak zachowuje się apatycznie i sprawia wrażenie smutnego czy skrajnie zmęczonego, to może to być objaw chorobowy. Warto to skonsultować z weterynarzem.

Mruganie

Psy, które intensywnie mrugają oczami, sygnalizują w ten sposób swoje zrelaksowanie. Możesz z tego odczytać, że zwierzak dobrze się czuje w Twoim towarzystwie, jest wyluzowany i nic Ci z jego strony nie grozi.

Odwracanie wzroku

Jeśli pies odwraca wzrok i całą głowę, nie chce utrzymywać z Tobą bezpośredniego kontaktu wzrokowego, to jest do niezawodny sygnał, że szuka samotności lub po prostu nie życzy sobie bliższej interakcji.

Psy mogą się tak zachowywać, aby okazać swoją niechęć człowiekowi, dać znać, że chcą zostać same, bo np. są zmęczone czy źle się czują lub okazać irytację, szczególnie w stosunku do namolnych dzieci.

Długi kontakt wzrokowy

Jeśli patrzysz psu głęboko w oczy, a czworonóg to odwzajemnia i ani na moment nie spuszcza wzroku, to możesz już założyć, że zwierzę jest Tobą żywo zainteresowane – obserwuje Cię, aby poddać Cię ocenie lub czegoś od Ciebie chce (np. tego, co obecnie znajduje się na Twoim talerzu). Taka postawa psa zawsze sygnalizuje u niego chęć interakcji z człowiekiem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie